reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli otomobillere tartışma yaratan ÖTV zammı [Güncellendi]

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen Plan ve Bütçe Komisyonu torba tasarının görüşmelerinin içeriğindeki ÖTV zammı, elektrikli otomobil fiyatlarına çok ciddi seviyelerde yansıyacak.

Hemen her organizasyonda, üreticilerin geleceği niteliğini taşıyarak tanıtımı gerçekleştirilen elektrikli otomobillerin kullanımı adına önemli hazırlıklar yapılmakta. Markaların yanı sıra yerel yönetimlerin de çevre kirliliğinin önüne geçebilmek adına önemli bir aracı olarak gördüğü bu yeni nesil motor teknolojisine bilindiği üzere teşvikler de söz konusu. Türkiye’de de geçtiğimiz yıl Toyota C-HR Hybrid ile gerçekleştirilen bu vergi teşvik süreci, önümüzdeki süreç için bizleri umutlandırmıştı. Taa ki yeni yılın ikinci ayı içerisinde bulunduğumuz şu günlere kadar. Kısa bir süre önce gerçekleştirilen Plan ve Bütçe Komisyonu torba tasarısının içeriğinde karşımıza çıkan elektrikli otomobillerle ilgili yeni bir vergi düzenlemesinde, gözlerden kaçan hatırı sayılır bir ÖTV zammının yapıldığı ortaya çıktı.

Ne umduk, ne bulduk!

Fiyatları üzerine sadece özel tüketim vergisi üzerinden yansımanın yapıldığı bilinen elektrikli otomobillerin, ortaya çıkan yeni detaylarla birlikte ÖTV oranlarının 10 katın üzerinde artırıldığı görülüyor. Yasa içeriğinin devamında, yüzde 3 ile 15 arasında ÖTV oranları bulunan elektrikli araçlardan alınmayan Motorlu Taşıtlar Vergisi‘nin de artık alınacağı ortaya çıktı. İktidar dışındaki diğer milletvekillerinin fark etmediği bu zam, tüm dünya genelinde atılan elektrikli otomobile yönlendirme hamlelerinin tersi istikametine atılan bir adım olmasından ötürü büyük tepki çekmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yılın “Elektrikli ve Hibrid Araçlar Platformu” raporlarına göre Türkiye’de sadece 77 adet elektrikli otomobil satıldığını düşündüğümüzde, 2018 ile gelen zamla birlikte bu satışların 2016’da elde edilen 44 adetlik satışı bile görememe ihtimaliyle karşı karşıyayız. Yeni zamma göre gücü 85 kW’ı geçmeyen bir elektrikli otomobile yaklaşık 40 bin TL, 85 kW ile 120 kW arasında olanlara yaklaşık 62 bin TL, 120 kW’ı geçenlerde ise yaklaşık 81 bin TL gibi bir zam yansıması bekleniyor.