reklamı kapat

POPÜLER

google

Google’dan kalp rahatsızlığını gözden okuyan yapay zeka

Bildiğiniz gibi Google‘ın kullanıcı ürünleri ya da servisleri üzerine çalışmalarının yanı sıra sağlık alanında da araştırmaları yer alıyor. Firmaya bağlı alt kuruluş Verily‘nin geliştirdiği yapay zeka ise hayat kurtaran cinsten.

Google’ın alt kuruluşu Verily, kalp rahatsızlıklarını önceden tespit edebilen yeni bir yapay zeka geliştirdiklerini belirtti. Nature’da yayınlanan araştırmaya göre geliştirilen yapay zeka önce hastanın gözünü tarıyor. Tarama sonucu elde edilen verileri analiz eden sistemde şirket güvenilir sonuçlar alabiliyor. Bu analiz sonucu yapay zeka hastanın yaşı, kan basıncı ve sigara içip içmediği gibi bilgileri kendi başına elde edebiliyor. Kan testi yapmaya da gerek kalmıyor. Elde edilen verilerse hastanın kalp krizi ve benzeri bir kalp rahatsızlığı riskini hesaplamak için kullanılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google’ın teknolojisi süreci hızlandırıyor

Söz konusu algoritma doktorların da işini kolaylaştırıyor. Çok daha hızlı sonuç veren test kan tahlili gibi zaman alan ara işlemleri de elemiş oluyor. Ancak söz konusu teknolojinin klinik uygulama ortamında kendine yer bulmadan önce biraz daha test edilmesi gerektiği belirtiliyor. Google ve Verily’nin yapay zekasının arkasında makine öğrenimli sistem bulunuyor. Yaklaşık 300 bin hastanın tıbbi verilerini inceleyen sistem aradaki bağlantıyı kurmayı başarıyor. Gözün iç duvarları kan damarlarıyla dolup taşıyor. Bu da vücut sağlığını gözlemleme açısından yeterli veriyi oluşturuyor. Geliştirme süreci devam edecek olan araştırmanın yayınlanan makalesine buradan ulaşabilirsiniz.