reklamı kapat

POPÜLER

Google LOG Tasarım

Google, sağlık odaklı yapay zeka tarafında büyük adımlar atıyor

İnternet devi Google, sağlık odaklı geliştirilen özel yapay zeka sistemiyle büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor.

Google şu an sadece son kullanıcıya yönelik Gemini ailesi üzerinde çalışmıyor, firma aynı zamanda sağlık tarafında da çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların merkeze aldığı teknolojilerden birisi de büyük dil modeli Med-Gemini. MedQA temelinde eğitildiği aktarılan sistem, yapılan çok detaylı bazı testlerin sonuçlarına bakılırsa daha şimdiden yüksek performans gösterebiliyor. Yazılı sorular yanında görselleri analiz ederek (Örneğin film sonuçları ya da vücutta çıkan bir yara vb. gibi) detaylı cevaplar verebilen ve önemli şekilde devam sorunlarını da yanıtlayabilen sistem, hem normal kişiler hem de sağlık profesyonellerini odak noktaya alıyor. Önceden eğitildiği veriler yanında cevaplar için MedQA-RS temelinde internet araması da yapabilen Med-Gemini, 14 tıbbi ölçüt üzerinde test edilmiş ve karşılaştırma yapılabilen her ölçütte OpenAI’ın GPT-4 model ailesini geride bırakmayı başarmış. Med-Gemini “MedQA (USMLE)” ölçütünde yüzde 91,1 doğruluk elde etmiş ve Google’ın önceki tıbbi LLM’i Med-PaLM 2’den yüzde 4,5 daha iyi performans göstermiş. Henüz herkese açık olmayan sistem için, “Bu klinik teşhis alanında büyük bir ilerleme ve gerçek dünyada büyük bir potansiyel ortaya koyuyor.” açıklamasını yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google, sağlık tarafında yapay zeka odaklı başka çalışmalar da yapıyor. Örneğin geçtiğimiz aylarda “The Check Up” adı verilen bir sağlık hizmetleri etkinliği düzenleyen Google, burada ultrason sonuç değerlendirmeleri, tıbbi dil modelleri ve kanser tedavileri ile alakalı yeni yapay zekâ teknolojilerinden önemli paylaşımlar yapmıştı. Google, yeterli sayıda eğitimli uzmanın bulunmadığı bölgelerde ultrason cihazlarının kullanımında yapay zekânın çok önemli olduğunu düşünüyor. Firma sonuçların direkt olarak yapay zekâ tarafından değerlendirilebileceğini aktarıyor ve bu sayede örneğin meme kanserinin erken teşhisi gibi konularda büyük fark yaraştırılacağına inanıyor.

Şirket bunu gerçeğe dönüştürmek ve yapay zekâ tabanlı ultrason değerlendirmelerini araştırmak için Kenya’daki kâr amacı gütmeyen Jacaranda Health ile ortaklık kurduklarını açıklıyor. Şirket ayrıca Tayvan’daki Chang Gung Memorial Hastanesi ile birlikte çalışarak, gelişmemiş bölgelerde erişimin sınırlığı olduğu mamogramlara alternatif olarak yapay zekâ algoritmaları ile desteklenen ultrason sonuçları yoluyla meme kanserini nasıl tespit edebileceğini de araştırıyor.

Google ve sağlık odaklı yapay zeka adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER