reklamı kapat

POPÜLER

Pillbot

Yutulabilir Pillbot sayesinde uzaktan endoskopi yapılabilecek [Video]

 - Güncelleme: 24 Haziran 2024 16:09

Yutulabilir formda geliştirilen ve bir “mikro robot olarak” tanımlanan Pillbot sayesinde uzaktan endoskopi yapılabilecek.

Pillbot, gerçek klinik testleri başlayan ilginç bir sağlık çözümü. Mikro robot olarak tanımlanan ürün, normal bir haptan büyük ancak yutulabiliyor ve doğal sindirim yolunda ilerlerken görüntü kaydedebiliyor. Bunun için ön kısmında bir kamera ve LED ışıklar yer alan ürün, kaydettiği görüntüyü akıllı telefona ya da bilgisayara gönderebiliyor. Bu sayede bir gastroenterolog, evinde bulunan hastasına yutturduğu Pillbot ile uzaktan temel seviyede üst endoskopi taraması gerçekleştirebiliyor. Endiatx tarafından geliştirilen cihaz, klinik testler olumlu sonuç verirse ticari olarak da satışa sunulabilir. Sağlık konusunda son dönemde çok sayıda gelişme oluyor. Örneğin Google, sağlık odaklı geliştirilen özel yapay zeka sistemiyle büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. Google şu an sadece Gemini ailesi üzerinde çalışmıyor, firma aynı zamanda sağlık tarafında da çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların merkeze aldığı teknolojilerden birisi de büyük dil modeli Med-Gemini. MedQA temelinde eğitildiği aktarılan sistem, yapılan çok detaylı bazı testlerin sonuçlarına bakılırsa daha şimdiden yüksek performans gösterebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yazılı sorular yanında görselleri analiz ederek (Örneğin film sonuçları ya da vücutta çıkan bir yara vb. gibi) detaylı cevaplar verebilen ve önemli şekilde devam sorunlarını da yanıtlayabilen sistem, hem normal kişiler hem de sağlık profesyonellerini odak noktaya alıyor.  Önceden eğitildiği veriler yanında cevaplar için MedQA-RS temelinde internet araması da yapabilen Med-Gemini, 14 tıbbi ölçüt üzerinde test edilmiş ve karşılaştırma yapılabilen her ölçütte OpenAI’ın GPT-4 model ailesini geride bırakmayı başarmış. Med-Gemini “MedQA (USMLE)” ölçütünde yüzde 91,1 doğruluk elde etmiş ve Google’ın önceki tıbbi LLM’i Med-PaLM 2’den yüzde 4,5 daha iyi performans göstermiş. Henüz herkese açık olmayan sistem için, “Bu klinik teşhis alanında büyük bir ilerleme ve gerçek dünyada büyük bir potansiyel ortaya koyuyor.” açıklamasını yapılıyor.

Pillbot yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER