reklamı kapat

POPÜLER

Diş

Dünyanın ilk diş büyüten ilacı eylül ayında insanlarda denenecek

Yapılan resmi açıklamaya göre dünyanın ilk diş büyüten ilacı eylül ayında insanlar üzerinde aktif olarak test edilecek.

2024’ün eylül ayından 2025’in ağustos ayına kadar Kyoto Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilecek olan denemeler kapsamında, dünyanın ilk diş büyüten ilacının insanlar üzerindeki performans izlenecek. Tüm testlerin olumlu sonuçlar vermesi halinde 2030 itibarıyla ticari hale getirilmesi beklenen ilaç, uzmanlara göre şimdiden büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. Şimdiye kadar hayvanlar üzerinde test edilen ilaç, ilk aşamada en az bir azı dişi eksik olan 30-64 yaş arası 30 kişinin tedavisinden kullanılacak, daha sonra denemeler 2-7 yaş arasındaki çocuklara genişletilecek. Yapılan açıklamaya göre bu ilaç diş büyümesini baskılayan bir gen proteinini devre dışı bırakıyor, bu sayede yeni diş üretimi tetiklenebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar sağlık konusunda özellikle yapay zeka çalışmaları çok ses getiriyor. Örneğin Google, sağlık odaklı geliştirilen özel yapay zeka sistemiyle büyük bir gelecek potansiyeli ortaya koyuyor. İnternet devi şu an sadece son kullanıcıya yönelik Gemini ailesi üzerinde çalışmıyor, firma aynı zamanda sağlık tarafında da çalışmalar gerçekleştiriyor. Bu çalışmaların merkeze aldığı teknolojilerden birisi de büyük dil modeli Med-Gemini. MedQA temelinde eğitildiği aktarılan sistem, yapılan çok detaylı bazı testlerin sonuçlarına bakılırsa daha şimdiden yüksek performans gösterebiliyor. Yazılı sorular yanında görselleri analiz ederek (Örneğin film sonuçları ya da vücutta çıkan bir yara vb. gibi) detaylı cevaplar verebilen ve önemli şekilde devam sorunlarını da yanıtlayabilen sistem, hem normal kişiler hem de sağlık profesyonellerini odak noktaya alıyor.

Önceden eğitildiği veriler yanında cevaplar için MedQA-RS temelinde internet araması da yapabilen Med-Gemini, 14 tıbbi ölçüt üzerinde test edilmiş ve karşılaştırma yapılabilen her ölçütte OpenAI’ın GPT-4 model ailesini geride bırakmayı başarmış. Med-Gemini “MedQA (USMLE)” ölçütünde yüzde 91,1 doğruluk elde etmiş ve Google’ın önceki tıbbi LLM’i Med-PaLM 2’den yüzde 4,5 daha iyi performans göstermiş. Henüz herkese açık olmayan sistem için, “Bu klinik teşhis alanında büyük bir ilerleme ve gerçek dünyada büyük bir potansiyel ortaya koyuyor.” açıklaması yapılıyor.

Diş adımı yanında adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması