reklamı kapat

POPÜLER

IBM’in yapay zekası Watson kalp rahatsızlıklarının teşhisine yardımcı olacak

IBM tarafından geliştirilen Watson teknolojisi doktorlara yardım etme vaadini bir sonraki aşamaya taşıyor. Artık medikal görselleri algılayıp, yorumlayabilir hale gelen Watson kalp rahatsızlığı olup olmadığını bu şekilde teşhis edecek.

Geçtiğimiz senelerde IBM’in Watson’ı sağlık sektörünün hizmetine sunduğunu sizlere duyurmuştuk. Bu teknoloji birçok hastalığı teşhis edebilmenin yanı sıra kansere çözüm olma amacıyla yola çıkmıştı. Aradan geçen zamanla birlikte bu yapay zeka ciddi gelişmeler kaydetti. Ulaşılan yeni noktayla birlikte artık hastalık teşhisi için medikal görüntüler de değerlendirmeye alınacak. Medikal görüntü değerlendirme sistemi ultrason, x-ray ve hastaya ait diğer medikal bilgileri bir bütün olarak değerlendiriyor. Hastalık geçmişinin de eklenemsiyle birlikte kalp rahatsızlıklarını tespit ediyor. Ortada müdahale edilmesi gereken bir durum olup olmadığı da böylece ortaya çıkıyor. Bu sayede doktorlar tarafından yapılan yanlış teşhisler ve hatalı tedavi süreçlerinin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Bu teknolojinin başlangıçta ana atardamar darlığını (aort darlığı) tespit etmek üzere kullanılacağı söyleniyor. Watson’ın verileri toplu halde değerlendirmesiyle birlikte potansiyel hastalar tespit ediliyor ve erken tedavi de mümkün oluyor. Bu sistemin kullanılıp geliştirilmesiyle birlikte kalbe dair tüm rahatsızlıkları analiz edebilir hale gelmesi umuluyor. Zamanla bu teknolojinin sağlıktaki diğer alanlara da yayılması bekleniyor.

İLGİLİ HABERLER