reklamı kapat

POPÜLER

2012’de sağlık sektörünü sarsacak teknolojik gelişmeler

2012 yılında sağlık sektörünü oldukça aydınlık günler bekliyor. Tıp alanında geliştirilen yeni teknolojiler bunun habercisi. StemCore sistemleri ile MarrowMiner’ın kurucusu Stanford tıp mezunu Daniel Kraft, Practice Fusion konferansında tıp alanında gelişen altı önemli fikrin ipuçlarını verdi.

ÜÇ BOYUTLU TARAYICI İLE PROTEZ BACAK
Bulut aracılığı ile herhangi bir araç yapay zekaya erişim sağlayabilecek. Pap smear ve mamogram testleri hali hazırda yapay zeka tabanlı elementler ve doku algılama sayesinde okunabilir hale geldi. Dermatoloji doktorları bu sayede cep telefonlarında bulunan uygulamalar ile buluta fotoğraf yollayabilecek ve yapay zeka sayesinde cilt sorunları üzerinde çok yönlü fikir alışverişinde bulunabilinecek. Genetik tarama için 10 yıl önce trilyon dolarlar gerekirken artık bu iş için gereken para tüketicilere fazla yük olmayacak bir seviyede. 23andMe isimli sitede ucuza snip testi yaptırılabiliyor. Ayrıca tüm test için 999 dolarlık pilot program da mevcut. Üç boyutlu tarayıcı uzun zamandır piyasada fakat kullanım alanı sağlık sektöründe de fayda sağlayacak. Örneğin kaza sonucu bir bacağını kaybetmiş kazazedenin diğer bacağı örnek alınarak üç boyutlu tarayıcı ile protez bacak geliştirilebiliyor. Söz konusu üç boyutlu tarayıcının, normal protez tekniklerine göre deri uyumu ve ölçüler açısından daha olumlu sonuçlar verdiği belirtiliyor.

FACEBOOK ÜZERİNDEN HASTALIK TAKİBİ
Sosyal ağların sağlık sektörü için kuvvetli yönleri araştırılıyor. Diyet yapanların kilo bilgileri her gün düzenli olarak sosyal ağlarda paylaşılıyor ve bu sayede sosyal ağlar diyet yapanların çevresine düzenli bir hesap verme aracına dönüşüyor. Yaptırımı çok olan Facebook gibi servisler, sağlık açısından olumlu sonuçları beraberinde getiriyor. Facebook, klinik araştırmalar için yeni devrin habercisi olma yolunda ilerliyor. Facebook’ta yapılan durum güncellemeleri sayesinde yazılan herhangi bir hastalık ile kullanıcının hastalık tarihi de ortaya çıkıyor. PatientsLikeMe ve CureToegether servisleri sayesinde bu bilgiler diğer bireylerin de bilgileriyle birlikte klinik araştırmalar için kullanılması önem taşıyor. Ayrıca PracticeFusion sayesinde elektronik medikal kayıtlar tutuluyor. Bu sayede herhangi bir ilacın etkili olup olmayacağı bölgedeki gen araştırmalarıyla mümkün hale geliyor.

Doktorlarla ilişkiler hastaneden ibaret değil günümüzde. Skype veya FaceTime sayesinde doktorunuza danışabilirsiniz. Peki, bu kolaylık doktorların emeğini nasıl suistimal etmeden yürüyecek? Onun da çözümünü düşünmüşler. Accountable Care Organizasyonu ekstra uygulama için çalışacak doktorlara ekstra ödeme yapacak.