reklamı kapat

POPÜLER

Ultrabook rehberi

Kim ultra ince ve hafif olan, yüksek performans sunan ve nefes kesici şık tasarımlara sahip bir dizüstü bilgisayar ister? Belli ki Intel istiyor. Apple’ın MacBook Air’ına rakip olacak bir sistemi hayata geçirmek için çalışan Intel, bu özelliklere sahip cihazlardan oluşan yeni bir kategori oluşturmak için 300 milyon dolarlık fon oluşturdu. Ultrabook konsepti fikrini ortaya atan firma, bu yeni kategoriye ait cihazların gelişimine öncülük etmek ve dünyanın önde gelen üreticilerini de bu işe adapte etmek istiyor.

Kullanıcıların hız ve taşınabilirlik konusundaki taleplerini şimdiye kadarki en iyi şekilde karşılamak amacında olan Intel, tabletlerin dizüstü bilgisayarları piyasadan silmesine izin vermeyecek gibi görünüyor. Ultrabook konsepti, performans ve yeterlilik anlamında tablet benzeri özellikleri olan dizüstü bilgisayarlar için kullanılıyor. Basit bir anlatımla Intel bu 300 milyon doları dünyanın en büyük PC üreticilerine, yazılım, donanım ve incecik kasalar üzerinde daha sıkı çalışmaları için yatırım yapmak üzere harcıyor. Saniyeler içinde açılan, uzun pil ömrüne ve daha da uzun standby (uyku modunda açık kalma) süresine sahip olan, şık ve incecik kasalarıyla göz dolduran ve tabii ki güçlü işlemcili modeller, Intel’in iş ortaklarından bekledikleri. Performans odaklı Ultrabook cihazların incelikleri en fazla 21 mm ile sınırlandırılmış. Güvenliği ön planda tutan, depolama kapasiteleri artırılmış, tüm gün kullanıma izin veren Ultrabook’ların, tüm bu özelliklerinin daha da değer kazanması için fiyatları, yüksek fiyat aralığında değil ortalama seviyesinde tutuluyor.

Intel’in bu ultra ince tasarımlı ve hafif bilgisayarlarla ilgili konseptini açıklamasının üzerinden birkaç ay geçti. Ultrabook’ların bu kışın tatil sezonuna denk gelecek şekilde kullanıcıların beğenisine sunulması bekleniyordu. Gerçekten de her birinin haberlerini teker teker duymaya başladık. Acer, Lenovo, Asus ve Toshiba’dan ilk Ultrabook örneklerini görmeye başladık bile. HP ve Dell de bu segmentin içinde yer alacak üreticilerden fakat henüz açıkladıkları bir modelleri yok. Dosyamızda iki bilgisayar daha var; Apple ve Sony. İkisi de Intel’in Ultrabook konseptinin dışında ama teknik özellikler ve taşınabilirlik anlamında her zaman önde gelen cihazlarlar oldukları için onlara da yer verdik. Konseptin yaygınlaşması için 2012’nin ilk aylarını beklemek gerekiyor. Ultrabook konseptinin en yeni ve en iyi örneklerini sayfaları çevirdikçe daha yakından tanıyacaksınız.