reklamı kapat

POPÜLER

Samsung 5 Serisi Ultra Touch incelemesi

PİYASADA ULTRABOOK BOLLUĞUNUN YAŞANDIĞI BU DÖNEMDE ALIŞVERİŞ YAPMAK CESARET İSTİYOR. İŞTE YENİ BİR ALTERNATİF: SAMSUNG, 5 SERİSİ ULTRA SERİSİNE DOKUNMATİK EKRANLI YENİ BİR ULTRABOOK EKLEDİ

Tam adı NP540U3C-A01 olan Samsung’un Ultrabook’u, daha önce de inceleme fırsatı bulduğumuz 5 Serisi’nden yeni bir model. Bu defa 5 Serisi Ultra isminin yanında bir de “touch” ibaresi eklenmiş. 13,3 inçlik ekranı bulunan 5 Serisi Ultra Touch’ta kullanılan panel adından da anlaşıldığı gibi dokunmatik özellikte. Yeni Ultrabook, Windows 8 işletim sistemiyle çalışıyor.

TOMBUL MANKEN
Bildiğiniz gibi Intel’in, Ultrabook markası için belli sınırları var. Düşük güç tüketimli işlemciler kullanmayan, bellek konusunda belli bir hız sınırına ulaşamayan, pil ömrü 5 saatin altına düşen ve kalınlığı 18 mm’nin altına inemeyen dizüstü bilgisayarlar, Ultrabook etiketini kasasının üzerine yapıştıramıyor. Samsung’un 5 Serisi Ultra Touch bilgisayarı en ince yerinde 16,6 mm, en kalın yerinde ise 19,9 mm. Bu konudaki sınır 13,3 inç ve daha küçük ekranlı bilgisayarlar için 18 mm. 14 inç ve daha büyük ekranlılar için ise sınır 21 mm. 5 Serisi Ultra Touch en kalın yerinde sınırın iki milimetre kadar üzerinde kalıyor. Ağırlığı da ideal değil doğrusu. Cihaz, önden arkaya doğru, bağlantıları arka kısımlarda biriktiği için, hafif kalınlaşıyor. Ultrabook’un sağ yanında iki USB 2.0 girişi bir de SD kart okuyucu bulunuyor. Sol yanda bir USB 3.0 girişi, HDMI çıkışı, Ethernet ve VGA bağlantıları mevcut. VGA için adaptöre ihtiyacınız olacak çünkü normal boyutlarda bir VGA bağlantı noktasından bahsetmiyoruz. Bilgisayarın hoparlörleri klavye bölgesinin üst kısmında, boydan boya devam ediyor. Klavye ve touchpad için makul bir alan bulunuyor.