reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

EES teknolojisi sağlık sektörünü değiştirebilir

Tıp dünyası son günlerde kısa adı EES olan Electrical Epidermal System’ı konuşuyor. John Rogers ve Todd Coleman adlı bilim adamlarının geliştirdiği yeni teknoloji, deri üzerine yapıştırılan saç telinden ince elektronik devrelerle insan vücudundaki aktivitelerin takip edilmesini sağlıyor. EES içindeki elektrodlar, EEG’deki gibi beyin, kalp ve kas fonksiyonlarını takip ediyor. Deri üzerine yapıştırılan devreler deriyle birlikte eğilip bükülebiliyor ve esneyebiliyor.
EES
Bu teknoloji sayesinde devrelerin vücuda entegre edilebilmesi en çok sağlık sektörünü ilgilendiriyor tabii ki. Hastaların durumunu takip etmek için kablolar ve benzeri özel mekanizmalara ihtiyaç kalmıyor. Yapılan araştırmalar, EES teknolojisinden elde edilen sonuçların klasik yöntemlerle alınanlara yüzde 90 oranında yakın olduğunu gösteriyor. Teknolojinin tek dezavantajı, derinin kendini yenileme hızından ötürü uzun süreli kullanımlarda devrelerin deri tarafından dışarı atılıyor olması. Bilim adamları da halihazırda bu sorun üzerinde çalışıyor.

Advertisement

EES teknolojisi, sağlık sektörü haricinde oyun ve eğlenceyi de etkileyecek gibi görünüyor. Devreler belirli şekillerde komutlanabilmeye başladığında transistörler, kapasitörler, LED’ler ve RFID kodları deri üzerinde taşınabilir hale gelecek.