reklamı kapat

POPÜLER

İkinci el otomobil

İndirim üzerine büyük zam; motorin için ÖTV zammı yapıldı!

Resmi Gazete‘de yayımlanan karar ile birlikte, akaryakıt fiyatlarında vergi değişikliği yapılıyor. Buna göre motorin için ÖTV zammı kapıda!

Geçtiğimiz günlerde küresel olarak düşen petrol fiyatları ülkemize de yansımış, hem benzin hem motorin fiyatlarına indirim yapılmıştı. Açıklanan indirimin üzerinden henüz 24 saat geçmişken, resmi makamlardan sürücüleri üzecek bir haber geldi. Resmi Gazate’de “Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar” başlığı altında motorin cinsi akaryakıtlardan alınacak ÖTV miktarı artırıldı. Motorinden litre başına 1,7945 TL ÖTV alınıyorken bu miktar 11 kuruş artırılarak 1,9059 TL‘ye yükseldi. Yapılan değişiklik ise pompa fiyatlarına 13 kuruşluk zam olarak yansıdı. Motorinin litre fiyatı İstanbul’da 6,22 liradan 6,35 TL‘ye yükselmiş oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Motorin türlerinden alınan özel tüketim vergisi artırıldı”

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) açıklama şu şekilde; “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı; 29/01/2020 tarihinde geçerli olmak üzere, motorin türlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) litre başına 11 kuruş artırılırken, bu zam pompa fiyatlarına 13 kuruş olarak yansıtıldı.” Motorine yapılan zammın ardından benzer bir değişikliğin benzin cephesine de yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Yapılan ÖTV güncellemesi ile birlikte Eşel Mobil sisteminin devreye girme zamanları da değişebilir. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlgilinizi çekebilir

BMW 3 Serisi çarpışma testi