reklamı kapat

POPÜLER

Benzin

Kafalar karıştı; yapılan akaryakıt zammı hakkında açıklama

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından yapılan açıklama ile akaryakıt fiyatları hakkında hiç alışkın olmadığımız bir karar alındı.

EPGİS 03 Şubat 2020 tarihinde yaptığı açıklamada benzin fiyatlarına bir zam geldiğini açıklamıştı. Küresel anlamda düşen petrol fiyatları ve siyasi gerilimlerin bir nebze azalmasının ardından bu karar sürücüler tarafından tepki toplamıştı. Yapılan açıklama ise şöyleydi; “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı. 04/02/ 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere benzinde 8 Krş/Lt pompa fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.” Yapılan bu yazılı açıklamanın ardından 24 saat geçmeden hiç alışkın olmadığımız bir karar daha alındı. Buna göre yapılan zam iptal edildi. İptal mesajı ise Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası tarafından şöyle yapıldı; “Önemli bilgilendirme. Bugün rafineri tarafından açıklanan 04/02/2020 tarihinde geçerli olacak olan 8 kuruşluk benzin zammı yine aynı kurum tarafından iptal edilmiştir. Bugünkü güncel pompa satış fiyatları geçerlidir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt için yapılan ÖTV zammı için bir gelişme var mı?

Geçtiğimiz günlerde motorin ürünlerine bir ÖTV zammı yapılmıştı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) açıklama şu şekilde; “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı; 29/01/2020 tarihinde geçerli olmak üzere, motorin türlerinden alınan özel tüketim vergisi (ÖTV) litre başına 11 kuruş artırılırken, bu zam pompa fiyatlarına 13 kuruş olarak yansıtıldı.” Motorine yapılan zammın ardından benzer bir değişikliğin benzin cephesine de yapılıp yapılmayacağı bilinmiyor. Motorin zammının geri alınması ile birlikte aynı soru ÖTV zammı için de akıllara geldi. Ancak şu an maalesef böyle bir durum söz konusu değil. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

2020 Renault Koleos