reklamı kapat

POPÜLER

benzin

Akaryakıt için ÖTV zammı; motorin ve benzin fiyatlarına kalıcı artış!

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’ndan (EPGİS) alınan bilgilere göre dün yapılan akaryakıt indiriminin ardından motorin ve benzin fiyatlarını etkileyen ÖTV artışı yapıldı.

Geçtiğimiz gün global anlamda günden güne düşen petrol fiyatlarının ardından ülkemizde de bir akaryakıt indirimi olmuştu. Ancak bu haberin üzerinden çok uzun bir süre geçmeden motorin ve benzin fiyatlarını etkileyen yeni bir ÖTV artışı yapıldığı haberi geldi. ÖTV artışı Resmi Gazete’de “Bazı Mallara Uygulanacak Özel Tüketim Vergisi Tutarlarının Yeniden Belirlenmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 2178)” başlığıyla duyuruldu. 3 büyük ilimizde fiyat değişimleri şu şekilde oldu. Ankara’da ortalama 6,12 liradan satılan motorin artık 6,30 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,05 liradan 6,23 liraya, İzmir’de 6,14 liradan 6,32 liraya kadar  çıkacak. Başkentte ortalama 6,55 liradan satılan benzinin litre fiyatı ise 6,73 lira seviyelerinde olacak. İzmir’de 6,56 liradan 6,74 liraya İstanbul’da ise 6,46 liradan 6,64 liraya çıkacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyatları için Eşel Mobil Sistemi nedir?

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistemdir. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumaktır. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Değişen fiyatlar doğrultusunda zaman zaman tekrar geri dönebilir. Örneğin son zamlar sonrası, artışın bir kısmı ÖTV miktarından karşılanmış ve pompaya yansımamıştı. Ancak artan ÖTV miktarı sonrasında artık zamların pompa fiyatlarına yansıması daha kolay olacak. Bununla beraber önümüzdeki günlerde küresel anlamda yaşanan brent petrol değersizleşmesi sonucu yeni indirimler görebiliriz.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtım videosu