reklamı kapat

POPÜLER

Motorin

Akaryakıt fiyatlarına büyük zam; güncel fiyatlar ne oldu?

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgilere göre akaryakıt fiyatlarına sürücüleri üzecek bir müdahale daha geldi.

Suudi Arabistan’da yaşanan terör olayları ve dünyada artan petrol fiyatlarının ardından sürücüleri üzecek bir haber daha geldi. 17 Eylül’ü, 18’Eylül’e bağlayan gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere  benzine 35, motorine 12 kuruş zam yapıldı. Buna göre Ankara’da ortalama 6,45 liradan satılan motorinin litre fiyatı 6,57 lira oluyor. Motorinin litresi İstanbul’da 6,39, liradan 6,51 liraya, İzmir’de 6,46 liradan 6,58 liraya yükseliyor. Fiyatlar serbest rekabet politikaları ve şehirlere dağıtım gibi başlıkların etkisi altında değişiklik gösterebiliyor. Benzinde ise durum daha vahim. Benzinin litresi İstanbul’da 6,76 liradan 7,11 liraya çıkıyor.  Bu da demek oluyor ki benzin Ankara’da 7,20, İzmir’de 7,18 liradan satışa sunulacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Akaryakıt fiyat artışları pompa fiyatlarına yansımayacak

Eşel Mobil Sistemi akaryakıt fiyatlarının artışına karşı 17 Mayıs 2018’de başlayan bir sistem. Amacı gelen zamlar karşısında kullanıcıları korumak. Herhangi bir zam geldiğinde zam oranında ÖTV miktarından düşüş sağlanıyor. Böylece gelen zamlar kullanıcılara yansıtılmıyor. Sistem akaryakıtlar için 8 Ocak’ta sona ermişti. Şimdi ise tekrardan devreye giriyor. Yapılan ikinci zam ceplere yansımayacak. EPGİS’den yapılan açıklama şu şekilde, “Akaryakıt ürünlerinde ÖTV düzenlemesi; 18/09/2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Motorinde 22, Benzinde 1 krş/lt Fiyat artışı gerçekleşmiş olup, artış ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır.”

İlginizi çekebilir

2020 Ford F-Serisi Super Duty