reklamı kapat

POPÜLER

Toyota

Toyota’dan geleceği için 2 milyar dolarlık dev çıkarma!

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden biri olan Toyota, elektrikli araçlara olan yatırımları kapsamında Endonezya’ya adeta çıkartma yapacağını açıkladı.

Japon otomobil devi, yatırımlarına son sürat devam ediyor. Elektrikli ve hibrid otomobil üretimi çerçevesinde bu seferki adres ise Endonezya oldu. Marka yaptığı açıklamada 4 yıl içerisinde kademeli olarak 2 milyar dolarlık dev bir yatırım yapacağını açıkladı. Bu büyük yatırımın başta gelen sebeplerinden biri ise Endonezya’nın doğal kaynakları. Endonezya elektrikli araçların pillerinin yapımı için gerekli olan lateritik nikel adı verilen maddenin rezervlerini elinde tutuyor. Ülke yetkilileri de bu avantajlarını kullanarak otomotiv sektöründe söz sahibi olmayı hedefliyor. Konu ile ilgili Toyota Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda; “Endonezya hükumetinin mevcut elektrikli araba üretimi geliştirme haritasıyla Toyota, Endonezya´yı girişim değeri açısından ana yatırım yeri olarak değerlendiriyor.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota elektrikli geleceği hızlandırmak istiyor

Toyota, sektörün geleceği için diğer şirketlere de yardım etmek istiyor. İşte bunun için firmadan çok büyük bir adım geldi. Şirket, elektrik motorları, güç kontrol üniteleri ve sistem kontrolleri dahil olmak üzere elektrifikasyon alanını kapsayan sayısız alana ilişkin yıllar boyunca aldığı tam 23.740 adet patenti ücretsiz olarak herkesin kullanımına açtı. 1997 yılına kadar dayanan bu binlerce patent, sektörün geleceğini kuracak firmalara büyük yardım sağlayabilir deniyor. Firma patentlerde yer alan sistemlerin geleneksel hibritlerin yanı sıra plug-in hibritler, tamamen elektrikli modeller ve hidrojen yakıt hücreli araçlara uygulanabileceğini belirtiyor.

İlginizi çekebilir

2019 RAV4 çarpışma testi sonuçlarıyla karşımızda