reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Corona Virüsü

Şaşırtan hamle; Toyota cephesinden Corona Virüsü merkezine dev yatırım

Japon otomotiv devi Toyota, Corona Virüsü ile başı büyük belada olan Çin’e, çok konuşulacak yatırım yapmaya hazırlanıyor. Detaylar haberimizde.

Hepimizin bildiği üzere şu günlerde Çin, yaşanan Corona Virüs salgını nedeni ile oldukça sıkıntılı günler geçiriyor. Ancak diğer markaların aksine Toyota, olumsuz tabloya rağmen yatırımlarını aksatmama kararı aldı. Yerel üreticilerden biri olan FAW ile, Çin’in Tianjin şehirinde, ortaklaşa bir fabrika açacağını duyuran Toyota, dev yatırımına 1.22 milyar dolar harcama yapacak. İlgili tesiste elektrikli araçların da yer aldığı çok sayıda model üretileceği gelen haberler arasında. Toplamda yıllık 200 bin üretim kapasitesine sahip yeni fabrika, Toyota’nın Çin’deki büyümesine büyük katkı sağlayacak.  Geçtiğimiz sene Lexus ile birlikte 1.62 milyon araç satarak yüzde 9 gibi oldukça pozitif bir rakam ile büyüyen şirketin bu sene ortaya koyacağı performans ise büyük merak konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Corona Virüsü etkisine Toyota çare olabilecek mi?

Hatırlarsanız, Çin’de üretim yapan çoğu dev otomobil şirketi üretimlerini birer birer askıya almıştı. Bununla da yetinmeyen şirketler tedarik zincirlerinin aksaması nedeni ile başka ülkelerde de üretime ara vermişti. Tahmin edersiniz ki oluşan bu olumsuz tablo Çin ekonomisine adeta bir bıçak darbesi vurmuştu. Sadece şubat ayının ilk yarısında otomobil satışları yüzde 92 düşmüştü. Çinli yetkililer yaptığı açıklamada kimsenin otomobil almak için sokağa bile çıkmadığı zaten hali hazırda neredeyse bütün otomobil bayilerinin kapalı olduğu söyleniyor. Ayrıca Çin Ticaret Bakanlığı, tedarik sorunlarını çözmek için diğer ülkeler ile temas halinde olduklarını da söylemişti. Maalesef sorunlar kısa vade çözülecek gibi durmuyor. Ancak Japon üreticinin bu hamlesi orta vadede yatırım toplaması gereken Çin otomotiv pazarına iyi gelebilir. Hatta alınan bu karar ile pozitif bir ivme kazanmak bile mümkün.

İlginizi çekebilir

Bataryanız ona emanet; Volkswagen mobil şarj robotuyla tanışın