reklamı kapat

POPÜLER

Koronavirüs Otomotiv

Otomotiv sektörüne büyük Corona Virüsü etkisi

Çin’in Wuhan kentinde başladığı düşünülen ve etki alanını her geçen gün arttıran Corona Virüsü, otomotiv sektörüne ağır bir darbe vurdu.

Geçtiğimiz günlerde de sık sık Corona Virüsü ve otomotiv sektörünü nasıl etkilediğine dair haberler yapmıştık. Çin’de üretim yapan çoğu dev otomobil şirketi üretimlerini birer birer askıya almıştı. Bununla da yetinmeyen şirketler tedarik zincirlerinin aksaması nedeni ile başka ülkelerde de üretime ara vermişti. Tahmin edersiniz ki oluşan bu olumsuz tablo Çin ekonomisine adeta bir bıçak darbesi vurdu. Şubat ayının ilk yarısında otomobil satışları yüzde 92 düştü. Çinli yetkililer yaptığı açıklamada kimsenin otomobil almak için sokağa bile çıkmadığı zaten hali hazırda neredeyse bütün otomobil bayilerinin kapalı olduğu söyleniyor. Ayrıca Çin Ticaret Bakanlığı, tedarik sorunlarını çözmek için diğer ülkeler ile temas halinde olduklarını da söyledi. Maalesef sorunlar kısa vade çözülecek gibi durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk otomotiv sektörü için Corona Virüsü bir şans mı?

Corona virüsü sebebi ile çoğu firmanın üretimi durdurma kararı aldığını daha önceden duyurmuştuk. Bu kararlar tam anlamı ile doğrudan virüs kaynaklı olmasa da hastalığın dolaylı etkilerinin en büyük kanıtı. Otomobil üreticilerinin en büyük tedarik merkezlerinden biri olan Çin’de oluşan olumsuz durum sonrası üretim de zaman zaman duruyor. Hal böyle olunca markalara gerekli olan parçalar da fabrikalara ulaşmamış oluyor. Üretim planlarını adeta alt üst eden bu gelişme şirketleri başka arayışlara soktu. Basında çıkan haberlere göre Avrupalı üreticiler Çin’de oluşan sorunlar nedeni ile yeni durağını Türkiye olarak belirliyor. Sadece Çin’de 20’den fazla fabrikası olan Volkswagen ve Peugeot, Türkiye’de bulunan bazı tedarikçiler ile acil olarak anlaşma imzalamaya çalışıyor. Böylece üretim tesisleri için gerekli olan bazı araç ve gereçler ülkemizden sağlanabilir. Bazı Türk sanayicileri de bu haberleri doğrular nitelikte konuşuyor. Salgından en çok etkilenen markalardan biri olan Volkswagen, şu günlerde Çin’e gönderecek çalışan bile bulamıyor. Görünüşe göre Corona Virüsü etkilerini daha da genişletecek.

İlginizi çekebilir

Ferrari Roma modelini gözler önüne seren video