reklamı kapat

POPÜLER

Ferrari Roma

620 PS’lik “önden motorlu”; Ferrari Roma tüm “İtalyanlığıyla” tanıtıldı [Video]

 - Güncelleme: 14 Kasım 2019 09:24

Düzenlenen özel bir etkinlikle tanıtımı gerçekleşen Ferrari Roma, Portofino altyapısını paylaşan ve karakteriyle fark yaratan bir “beyefendi” olma iddiasında.

Özellikle Aston Martin‘in ciddi bir yükseliş içerisinde olduğu süper sport piyasasında son dönemlerde daha gündelik kullanıma yatkın modellere ağırlık verilmek istendiğin biliyoruz. Kullanıcı kitlesini de doğrudan etkileyen bu hamlelerden birisi için bir süredir Maranello’daki ekibin hazırlık içerisinde olduğu da yine aralıklarla basına yansıyordu. O çalışmalar bugün itibarıyla son buldu ve Ferrari Roma adıyla tüm dünyanın karşısına çıkarıldı. Adını altığı şehirde düzenlenen özel bir etkinlik kapsamında tanıtılan otomobil, 2017 yılında tanıştığımız Portofino ile benzer altyapı dinamiklerini taşıyor. Buna rağmen şimdilik Convertible versiyonuyla ilgili bir girişimin olmadığı Roma’da daha çok tasarım karakteriyle ailenin diğer üyelerinden ayrılma niyeti ağır basıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ferrari Roma teknik özellikleri

Otomobilin tanıtımıyla birlikte teknik özellik noktasında da ciddi bir bırakılmadığını söyleyebiliriz. Önden motorlu bir yapıya sahip olan Roma’da turbo destekli 3,9 litrelik sekiz silindir bir makine görev yapıyor. 5.750 ile 7.500 devir aralığında 620 PS güç üretebilen bu makine 800 Nm’lik maksimum torkunu ise 3.000 ile 5.750 devir aralığında verebiliyor. Bu rakamları Portofino ile kıyasladığımızda beygir kısmında 590 birim ve tork kısmında ise 760 birinim üzerine çıkıldığını görebiliyoruz. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,4 saniyede tamamlayabilen otomobilin erişebileceği maksimum sürat ise 320 km/s olarak teknik tabloya yansıyor. Buradaki performans verilerinin Portofino ile hemen hemen aynı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Roma’nın kıyaslama noktasında daha iyi olduğu diğer noktasıysa ağırlık kısmında. Toplamda 1.472 kilogram olan otomobil Portofino’ya göre 80 kilogram gibi ciddi oranda iyileştirmeyi beraberinde getiriyor. Aston Martin Vantage başta olmak üzere sınıfında ciddi rakiplerle karşı karşıya gelecek olan Roma’nın fiyat detayları önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.