reklamı kapat

POPÜLER

instagram

Instagram üzerinde istediğiniz filtreyi bulma [Nasıl yapılır?]

Instagram üzerinde yeni filtreler keşfetmek ya da herkesin kullandığı filtreleri denemek için izlemeniz gereken adımlar belli. Ama sonuç pek tatmin edici değil.

Spark AR Studio‘nun herkesin kullanımına açılmasının ardından Instagram filtre tarafında şüphesiz daha cazibeli bir yer haline geldi. Kısa sürede viral olan “Hangi X karakterisin” filtrelerinden güzellik filtrelerine uzanan hayli geniş filtre havuzu nihayet kullanıcılara istediği çeşitliliği sunuyor. Ancak platformun büyük bir sorunu var. İstediğiniz filtreyi bulmak ya da istediğiniz filtreye benzer diğer filtreleri bulmak neredeyse imkansız! 1 milyarın üzerinde kullanıcısı bulunan uygulamanın filtre galerisine basit bir hashtag arama sistemi getirmemiş olması pek olası görünmese de öyle. Farklı filtreler mi keşfetmek istiyorsunuz? Harika. Belki Instagram’ın size sunduğu filtreler arasında istediğinizi bulabilirsiniz. Bulamadıysanız şansınıza küsün! Ya da filtreleri kaydetmeye başlayın.

Instagram filtrelerini kaydetme

Öncelikle platformun kabus gibi yeni filtre keşfetme ekranına nasıl gideceğinizi kaleme alalım. Hikaye çekim ekranında filtreleri en sola kaydırarak “Efektlere göz at” seçeneğine tıklarsanız efekt galerisi açılıyor. Buradaki efektler neye göre seçilmiş emin değiliz. Instagram’ın pek gizli algoritması önümüze çok sevilen favori efektleri çıkarıyor olabilir. İşte burada Instagram’ın sunduğu sırada efektleri gezebilir, aradığınız belli efektle denk gelmeyi umabilirsiniz. Ekranın üzerinde belli başlı birkaç kategori var ama her zaman yardımcı olmayabilir. Küçük bir ipucu olarak “Hangi X karakterisin?” benzeri filtrelere “Komik” kategorisi altında denk gelme ihtimalinizin bulunduğunu kaydedelim. Efekti seçtikten sonra “Şimdi dene” seçeneğine tıklayarak efekti deneyebilirsiniz. Aynı ekranda şimdi dene demeden öcne efekti kaydetmek için seçenek de sunuluyor. Efekti denerken söz konusu efekt adı üstüne tıklayarak da kayıt seçeneğine ulaşabilirsiniz. Seçtiğiniz efekti kaydettikten sonra filtre hikayeler sayfanıza yerleşiyor.

Başka bir kullanıcıda bir filtre beğendiyseniz o filtreyi hemen kaydedin deriz. Yoksa ulaşması imkansız hale gelebilir. Kullanıcıların kullandığı filtreleri kaydetmek hayli basit. Hikayesini izlediğiniz kişinin isminin hemen altında filtrenin adı da yazıyor. Buraya tıklarsanız kaydetme ve deneme seçenekleri çıkıyor. Hatta filtreyi arkadaşınıza dahi gönderebilirsiniz.

Bir diğer seçenek de filtreyi oluşturduğunu bildiğiniz kullanıcının Instagram profilinden filtreye erişmek. Filtre geliştirip paylaşan kullanıcıların profillerinde gülümseyen surat ikonundan filtrelere ulaşabilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Kullanıcıların hoşuna gidecek yeni Twitter özelliği yayında