reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram hikayelerinizi daha etkileyici yapacak az bilinen özellikler

Instagram hikayeler özelliğinde pek çok özelliği beraberinde getiriyor. Peki ama ne kadarını, ne kadar etkili kullanıyoruz?

Instagram, hikayeler özelliğiyle sosyal medyayı domine etmiş durumda. Her gün 500 milyondan fazla kullanıcının ziyaret ettiği bu özellik, gün içinde kendimizi ifade etmenin en etkili yolu. Hikayeleri ise daha etkili kullanmak mümkün. Bunun için pek çok yol ve araç doğrudan uygulama içinde sunuluyor. Üçüncü parti uygulamalar da yine bu deneyimi geliştiriyor. Ancak bu yazımızda uygulamadaki çok bilinen etiketlerden değil, biraz daha az kullanılan birkaç ipucundan bahsedeceğiz. Malum hashtag ve etiketlerle halihazırda zaten gelişmiş olan hikayelere minik dokunuşlarla sınıf atlatabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

instagram renk paleti

Renk paletini genişletin

Instagram yazı yazarken kullanıcılara belli başlı renkleri kullanma imkanı tanıyor. Ancak neden o renklerle sınırlı kalasınız? Platformda doğrudan renk paleti açabilir, tam istediğiniz tonu ayarlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey renklerden birine basılı tutmak. Birkaç saniye içinde açılan palette yer alan tonlardan dilediğinizi seçebilirsiniz.
Instagram rengarenk yazılar

Rengarenk yazılar

Platformda aynı zamanda yazılarınıza geçişli bir efekt de verebilirsiniz. Bunun için her bir harfi yazarken tek tek renk seçmenize de gerek yok. İzlemeniz gereken adımlarsa hayli basit. Önce hikayeye ekleyeceğiniz yazıyı yazmanız gerek. Sonra tüm yazıyı seçili işaretleyin. Sol eliniz yazının imlecindeyken sağ elinizle de mor renge basılı tutun. Açılan renk paletinde renkleri kaydırırken aynı anda imleci de kaydırırsanız geçişli renklere sahip bir yazı elde edeceksiniz.
instagram filtre

Özel filtreleri açın

Platform pek çok yerleşik filtre barındırıyor. Ancak her filtre herkese açık değil! Bazı kullanıcıların oluşturduğu Instagram filtrelerini kullanabilmek için o kullanıcıları takip etmek gerekiyor. Onları takip ettikten sonra oluşturulan etkileyici filtreleri kullanmaya başlayabilirsiniz. Bazı önerileri buradaki yazımızdan bulabilirsiniz.

instagram font

Farklı fontlar kullanın

Platform hikayelerde kullanılmak üzere beş farklı yazı fontu sunuyor. Ancak bunlardan sıkıldıysanız üçüncü parti uygulamaları indirmekten çekinmeyin. Örneğin Android ve iOS uyumluluğu sunan Unfold uygulamasında farklı fontlarda yazı yazabilirsiniz.

Bir başka yol da fontu doğrudan telefonunuza indirmek. Beğendiğiniz fontu telefonunuzla uyumlu olacak şekilde indirip kullanmaya başlayabilirsiniz. Uygulama mağazalarında yapacağınız bir “Instagram font” aramasıyla üçüncü parti uygulamalardan da yararlanabilirsiniz.
instagram hikayeye birden fazla fotoğraf ekleme

Birden fazla fotoğraf ekleyin

Aynı hikayeye birden fazla fotoğraf ekleyerek hikayeyi bir fotoromana dönüştürebilirsiniz. iOS kullanıcıları bunu doğrudan telefon üzerinden yapabiliyor. Tek yapmanız gereken ilk fotoğrafı hikayeye koyduktan sonra ikinci fotoğrafı galerinize giderek kopyalamak. Hikayelere geri döndüğünüzde ikinci fotoğrafın çıkartma olarak eklenebildiğini göreceksiniz. Bu özelliğin kullanım detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Ya da Android ve iOS kullanıcıları doğrudan Unfold uygulamasını kullanabilir. Burada özel tasarımlar da gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Instagram fotoğraflarını renklendirecek “filtre sistemi”