reklamı kapat

POPÜLER

Instagram Hikayeler

Instagram Hikayeler’de 15 saniyeden uzun video paylaşma [Nasıl yapılır?]

Platformun en popüler özelliği Instagram Hikayeler, yeni güncellemeyle beraber en çok eleştirilen sorunlarından birine çözüm sunuyor.

Instagram Hikayeler özelliği, platforumun en popüler özelliği olma konusunda başı çekiyor. Fotoğraf veya video paylaşabileceğiniz bu özellikte video kısmı ise bir parça kısıtlayıcı. Bildiğiniz gibi Hikayeler size 15 saniyelik videolar çekme ve paylaşma imkanı tanıyor. Ancak yeni güncellemeyle beraber bu özelliğin kapsamı genişliyor. Evet hala 15 saniye süresi bulunuyor, ancak platform kesintisiz uzun videolar çekmenizi veya 15 saniyeden uzun videoları tek bir dokunuşla paylaşmanızı sağlayacak özelliğini kullanıma sundu. Nasıl kullanılacağına geçmeden önce, bu özelliği kullanabilmeniz için uygulamanızı güncellemediyseniz güncellemeniz gerektiğinizi de kaydedelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl paylaşılıyor?

Önce Instagram Hikayeler’de 15 saniyeden uzun video çekme nasıl yapılıyor ondan bahsedelim. Bunun için her zamanki gibi Instagram Hikayeler ekranını açmış olmanız gerekiyor. Bu ekranda video kaydetmek için video kayıt tuşuna bastıktan sonra 15 saniye dolsa da parmağınızı bu tuştan çekmeden çekim yapmaya devam edebilirsiniz. Eskiden platform otomatik olarak videoyu durduruyor ve düzenleme aşamasına geçiyordu. Artık kaydı kesintisiz yapmayı mümkün kılıyor. Bu sayede videoyu sürekli yeniden başlatarak uzun kayıt yapma çilesi ortadan kalkıyor. Daha sonra her bir videoya ayrı ayrı yazı yazabilir, farklı filtreler uygulayabilirsiniz. Ancak aradan video silmek mümkün değil.

Aynı şekilde daha önce kaydettiğiniz bir video varsa bunu Hikayeler kısmına atmak mümkün. Bunun için ayrıca bir video düzenleme uygulaması indirip videoyu 15 saniyelik kısımlara bölmenize gerek yok. Çünkü Hikayeler kısmından ilgili videoya tıkladığınız an platform otomatik olarak videoyu 15’er saniyelik parçalara bölüyor.

Ancak hazır video yüklerken uygulamanın bizi sınırladığını fark ettik. Ne yazık ki süre 60 saniye ile kısıtlı. Yani tek seferde en fazla 4’e bölünmüş 15 saniyelik video atabildik. 1 dakikadan uzun videolarda videoların devamını paylaşmadı. Öte yandan uygulama üzerinden kayıt yaparken bu sürenin daha uzun olduğunu söyleyelim. Platform üzerinde kayıt yaparken böyle bir sınırlama ile karşılaşmadık.

Instagram indir: iOS, Android

İlginizi çekebilir

Güncellemeyle gelen yeni özellik