reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram’da sadece seçili kişilerin görebileceği hikayeler oluşturma [Nasıl Yapılır?]

Instagram yeni özelliği Yakın Arkadaşlar ile kullanıcıların paylaşımlarını yönetmesini kolaylaştırıyor. Peki bu özellik ne işe yarıyor ve nasıl çalışıyor?

Instagram yeni bir özellikle beraber platformdaki kullanıcı deneyimini geliştirmeyi amaçlıyor. Bunun için tanıtılan Yakın Arkadaşlar özelliği, esasen platformun popüler Hikayeler özelliğini daha “samimi” hale getirmek için tasarlanmış bir yan özellik diyebiliriz. Bu özellikle beraber takip ettiğiniz kişiler arasından bazılarını seçerek bir “Yakın Arkadaş” listesi oluşturabiliyorsunuz. Bu liste sayesinde de attığınız Hikayeler‘den bazılarının sadece bu listedeki kişiler tarafından görünmesini sağlayabiliyorsunuz. Özel hikayelerinizi görmesini istemediğiniz kişileri bu liste dışında tutabilirsiniz. Listeyi yaptığınızda kişiler listenizde olduklarını biliyor. Ancak listenizi görüntüleyemiyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Instagram özelliği nasıl kullanılıyor?

Bu özelliği kullanabilmek için elbette öncelikle bazı kullanıcıları Yakın Arkadaşlar listesine eklemeniz gerekiyor. Bunun için profilinizi açtıktan sonra sağ üst kısımda yer alan üst üste üç çizgi sembolüne dokunduktan sonra Yakın Arkadaşlar seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Burada size önerilen kullanıcılar listeleniyor. Ancak arama çubuğundan da kullanıcıları arayıp listeye ekleyebilirsiniz. Listeden silmek istediklerinizi de yine liste oluşturma ekranında “Listen” paneline gelerek silebilirsiniz. Tek yapmanız gereken, listeden kaldırmak istediğiniz profilin yanındaki “Çıkar” seçeneğine dokunmak.

Listeyi tamamladıktan sonra hikaye paylaşırken şuna dikkat etmek gerek: Bir hikaye çektiğinizde sol at tarafta Hikayen ve Yakın Arkadaşlar olmak üzere iki paylaşım seçeneği çıkıyor. O hikayeyi sadece listedeki isimlerin görmesini istiyorsanız Yakın Arkadaşlar seçeneğine dokunmalısınız. Aksi halde “Hikayen” seçeneğini seçerseniz yine herkese açık bir şekilde paylaşım yapılmış oluyor.

İlginizi çekebilir

Uygulamanın Soundcloud desteği