reklamı kapat

POPÜLER

Instagram

Instagram hikayelerinin kullanımını değiştirecek yenilik

Instagram yeni bir özelliği kullanıcılarla buluşturmaya hazırlanıyor. Hikayeleriniz için farklı gruplar oluşturmak mümkün olacak.

Popüler çevrim içi fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, kullanıcılarla yeni bir özelliğini buluşturmaya hazırlanıyor. Tersine mühendislikle test edilen özellikleri ortaya çıkaran Jane Manchun Wong tarafından keşfedilen yeni özellik, Facebook’un başarısız olmuş Grup Hikayeleri sistemini Instagram’a taşıyor. Bildiğiniz gibi Instagram’da Yakın Arkadaşlar isimli ikinci bir liste oluşturup bu listeye özel hikayeler paylaşmak mümkün. Yeni özellikle beraber artık Yakın Arkadaşlar listesi dışında da farklı gruplar oluşturup, her gruba özel hikaye paylaşılabilir hale gelecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Instagram, hikaye kullanım dinamiklerini değiştiriyor

Grup hikayeleri tam olarak Yakın Arkadaş listesi gibi çalışmıyor. Grup hikayesi atabilmek için öncelikle mesajlar kısmında bir grup sohbeti oluşturmanız gerekiyor. Daha sonra hikaye paylaşmak istediğinizde sadece bu konuşma grubundaki kişilerin görebileceği şekilde hikaye gizliliğini paylaşmadan ayarlayabiliyorsunuz. Örneğin bir ofis/okul grubu ya da özel bir etkinlik grubuyla paylaşılmak istenen hikayeler böylelikle diğer takipçilerden de gizlenmiş oluyor. Hikayeler özelliğinin gizlilik opsiyonunu geliştiren yeni yetenek ise şimdilik Instagram tarafından test ediliyor. Yani son kullanıcıya hiçbir zaman ulaşmayabilir. Ancak çalışma mantığı pek çok kullanıcı için tercih sebebi gibi görünüyor. Öte yandan özelliğin Facebook’ta pek tercih edilmediğini belirtelim. Ancak Facebook’taki en büyük fark, grupların ağırlıklı olarak yabancı kullanıcılardan oluşuyor olması. Bir de hikayelerin Facebook’ta tam olarak kabul görememiş olması var tabii…

İlginizi çekebilir

iPhone 11 Pro için geliştirilen kamera gizleyen kılıf tasarımı