reklamı kapat

POPÜLER

şarj istasyonu

McDonalds’tan ilgi çeken şarj istasyonu atılımı

Dünyaca ünlü fast food zinciri McDonalds, elektrikli araç sahiplerini sevindirecek şarj istasyonu gelişmesi ile karşımızda.

Otomotiv üreticileri yıldan yıla elektrikli araç yatırımları arttırırken diğer sektörler de buna seyirci kalmıyor. Elektrikli araçlara artan talepler doğrultusunda neredeyse her sektör buna ayak uydurmaya çalışıyor. Fosil yakıtlar ile çalışmayan bu tip araçlar için en büyük sorundan biri altyapı. Düzenli olarak şarj gereksinimi duyan elektrikli araçlar için hala yeterli yaygınlıkta şarj istasyonu bulunmuyor. BP, Shell gibi dünyaca ünlü akaryakıt satıcıları bile satış noktalarına şarj istasyonları koymaya başlasa da bu durum dünya genelinde yayınlaşmış değil. Elektrikli araçlara uyum sürecine dahil olan son firmalardan biri ise McDonalds oldu. Ünlü fast food zinciri araç ile sipariş verilebilen tüm bayilerine bir şarj istasyonu koymayı hedefliyor. Üstelik bu hedefleri için oldukça önemli çalışmalara imza attılar bile.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

McDonalds, şarj imkanıyla ilginç bir adım attı

Yurt dışı basınında çıkan haberlere göre McDonalds, İsveç’de elektrikli otomobiller için şarj imkanı sağlayan en büyük restoran zinciri oldu. 2008 yılından beri konu hakkında çalışmalarını sürdüren şirket, gelecek hedefleri kapsamında ilk şarj istasyonunu 2009 yılında hizmete açtı. McDonalds’ın hali hazırda ise 55 adet şarj istasyonu bulunuyor. Tahmin edersiniz ki bu hizmet tabiki ücretsiz değil. Tıpkı akaryakıt bayiilerinde olduğu gibi McDonalds da şubelerinin girişine bir fiyat tabelası yerleştiriyor. Böylece sürücüler dakika başına ne kadar ödeme yapmaları gerektiğini anlıyor. Şirket bu girişimini sadece İsveç’de sınırlı tutmak istemiyor. Yakın zamanda Hollanda‘da bulunan tüm şubelere en az iki şarj istasyonu koyulması hedefleniyor.

İlginizi çekebilir

Otomobillerdeki acil durum fren sistemlerinin halen ne kadar kötü olduğunu gösteren test