reklamı kapat

POPÜLER

şarj istasyonu

Türkiye’deki güncel şarj istasyonu sayısı açıklandı

Türkiye’deki güncel şarj istasyonu sayısı ile şarj noktası (soket) sayısı açıklandı. Türkiye bu konuda ciddi bir hızla büyüyor.

Burada Emre Özpeynirci tarafından verilen bilgiye göre Türkiye’deki güncel şarj istasyonu sayısı 3.790 olmuş durumda. Türkiye’deki güncel şarj noktası (soket) sayısı ise yapılan paylaşıma göre 8.001’i görmüş. Türkiye’deki şarj edilebilir elektrikli araç sayısının ise an itibarıyla yaklaşık 35 bini geçtiği aktarılıyor. Türkiye’deki şarj ağını büyütme konusunda özellikle devlet destekli Togg şirketi Trugo büyük adımlar atıyor. Örneğin geçtiğimiz ay Trugo, 81 ilde yüksek hızlı şarj sunan ilk şarj ağı oldu. Bu konuda Togg’dan gelen resmi açıklama şöyle olmuştu:Tüm Türkiye’de uçtan uça kesintisiz ve yüksek performanslı şarj ağı kurmak hedefiyle yola çıkan Trugo, 81 ilin tamamında elektrikli araç kullanıcılarıyla buluşmaya başladı. Trugo, 81 ilde tamamı 180 kW’nin üzerindeki 272 yüksek hızlı şarj cihazı ve 544 soket ile kullanıcılara kesintisiz ve konforlu bir şarj deneyimi hizmeti sunuyor. Trugo, Türkiye’de kurduğu şarj altyapısı sonucu, 180 kW’nin üzerindeki yüksek hızlı şarj istasyonlarıyla elektrikli araç kullanıcılarına 81 ilde hizmet veren ilk ve tek şarj ağı şirketi oldu. Trugo’nun şarj cihazlarıyla bir bataryanın doluluk oranı 30 dakikadan daha kısa sürede yüzde 20’den yüzde 80’e ulaşıyor. Yüksek hızlı cihazlarda sertifikalı yüzde 100 yenilenebilir kaynaklarından elde edilmiş enerji kullanılıyor.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Peki Türkiye’de elektrikli otomobil satışları ne durumda? Yapılan son hesaplamalara göre ağustos ayında Türkiye’de en çok elektrikli otomobil satan marka yerli Togg oldu. Markanın tek modeli T10X, toplam 5.174 elektriklinin satıldığı ağustos ayında 1.915 satış rakamına ulaştı. Burada gerçek liderin halen Tesla olduğu düşünülüyor ancak firma Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) kaydı olmadığı için resmi veri paylaşmıyor. Tesla’nın Türkiye’ye getirdiği tek araç olan Model Y’nin satışı hakkındaki detaylar buradaki haberimizde yer alırken, liderlikte Togg’u ağustos ayında sattığı 1.072 elektrikli ile Renault, 567 araç ile MG, 381 araç ile Citroen, 221 araç ile Mercedes-Benz, 158 araç ile Opel, 148 araç ile Dacia, 126 araç ile BMW, 120 araç ile KIA ve 97 araç ile Fiat gibi markalar izliyor.

Türkiye’deki güncel şarj istasyonu sayısı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER