reklamı kapat

POPÜLER

acil durum fren

Otomobillerdeki acil durum fren sistemlerinin halen ne kadar kötü olduğunu gösteren test [Video]

Güncel otomobillerin hemen hepsinde acil durum fren sistemleri aktif olarak yer alıyor. Peki bu sistemler ne kadar iyi çalışıyor? İşte bunun cevabını veren video.

Otomobillere konan acil durum fren sistemleri gerçekten büyük önem arz ediyor. Bu sistemler düşük hızlarda önündeki otomobillere veya yayalara çarpmanızı önlemek adına hazırlanıyor. Burada birçok sistem önündeki otomobile çarpmanızı etkili şekilde önlüyor. İş yayalara geldiği zaman ise en gelişmiş sistemler bile halen çok iyi durumda değil. Bunun canlı örneklerini gösteren American Automobile Association (AAA), bu sistemlerin 32 km/s hızın altında ve gündüz şartlarında dahi denemelerin büyük bölümünde engelleme yapamadığını gösteriyor. Yani otomobiller önüne atlayan yetişkin insanları algılama konusunda halen çok geride yer alıyor. Durum çocuklara gelindiği zaman oran daha da kötüleşiyor deniyor. Otomobillerdeki sistemler çocukları algılama konusunda çok ama çok daha zorlanıyor. Sistemlerin performansı gece denemelerinde ise iyice kötüleşiyor. Araçlardaki sensörler ve kameralar düşük ışıkta yayaları belirleme konusunda neredeyse işlevsiz kalıyor. Hatta American Automobile Association gece testinde hiçbir aracın yetişkin test mankenini algılayamadığını belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Acil durum fren sistemleri için yapılan bu denemenin sonucu çok ilginç görünüyor

Bunu diyoruz çünkü firmaların kendi paylaşımları ve diğer testlerden çok daha farklı bir sonuç karşımızda bulunuyor. Testlerde kullanılan otomobil modellerinin Chevy Malibu, Honda Accord, Tesla Model 3 ve Toyota Camry olduğunu belirten American Automobile Association, bu sistemlerin şu an ilk aşamada olduğunu açık şekilde gösteriyor. Biraz daha geliştirmeye ihtiyaç duyan bu güvenlik altyapısı, gerçekten çok ama çok önemli bir konumda yer alıyor.