reklamı kapat

POPÜLER

BMW motosikletler için acil durum sistemi geliştirdi

Otomobillerde uzun süredir kullanılan acil durum sistemleri, motosiklet sürücülerinin hayatını kurtarmaya geliyor. BMW yaklaşık 15 yıldır otomobillerinde kullandığı akıllı acil durum teknolojisini artık motosikletlerinde de kullanmaya hazırlanıyor.

BMW’nin duyurduğu acil durum sistemi, motosikletlerin elcik kısmına yerleştirilecek bir SOS düğmesiyle vücut buluyor. GPS ile yardım çağrısında bulunan motosikletin yeri saptanıyor ve hücresel ağ yoluyla BMW’nin acil durum merkezleri harekete geçiyor. Motosiklete yerleştirilen sensörler yüksek hızda bir çarpışma saptadığında otomatik olarak çağrı yapılıyor. Yine elcik kısmına yerleştirilen hoparlör ve mikrofon yoluyla sürücüyle iletişim sağlanıyor.

bmw-intelligent-emergency-call-motorcycle
Önemsiz bir kaza durumunda ise çağrı 25 saniye içinde iptal edilebiliyor. Sürücüler ayrıca SOS düğmesini başka sürücülere yardım çağırmak anlamında manuel olarak da kullanılabiliyor. Alman üretici, acil durum çağrıları sayesinde olay yerine yüzde 40-50 daha hızlı ulaştıklarını belirtiyor.

Önümüzdeki yıldan itibaren Almanya’daki BMW motosikletlerinde kullanılmaya başlayacak olan sistemin zamanla tüm Avrupa ülkelerine yayılması bekleniyor.