reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X

Apple’ın sunduğu en önemli hizmetlerden biri kullanıcıların başına bela oldu

Apple‘ın kullanıcıların güvenliği için sunduğu özelliklerden biri bazı kullanıcıların başına bela olmuş gibi görünüyor.

Apple’ın iOS ve WatchOS kullanıcıları için sunduğu hizmetler arasında acil durum hizmeti yer alıyor. Acil SOS isimli özellik ülkelere göre kapsam açısından değişkenlik gösterse de genel olarak acil durumlarda kullanıcının yardım istemesine olanak tanıyor. Ancak Apple Watch kullanıcıları bu özelliği istedikleri şekilde kullanamıyor gibi görünüyor. Geçtiğimiz günlerde Twitter kullanıcısı Jason Rowley tarafından gündeme getirilen bu durum ise neden bu özelliğin “kusurlu” göründüğünü ortaya koyuyor. Saatin uyku takip modunu da kullanan Rowley, saat kolunda uyurken yanlışlıkla Acil SOS modunu aktif hale getirdiği için bir anda odasında polislerle uyanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nasıl çalışıyor?

Twitter’da biraz gezinince benzer vakalar ortaya çıkıyor. Acil SOS modu belirli tuşlara basınca açılıyor. Örneğin iPhone’da bu modu açmak için yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini Acil SOS sürgüsü görünene kadar basılı tutmak gerekiyor. Daha sonra sürükleyerek modu aktif hale getirebiliyorsunuz. Apple Watch’ta ise durum çok daha basit. Saatin yan düğmesini Acil SOS sürgüsü görünene kadar basılı tutmak yetiyor. Basılı tutmaya devam ederseniz otomatik arama gerçekleşiyor. Bu yüzden uyku sırasında saatin takılı olması durumunda Acil SOS’i çalıştırmak çok da güç değil. Hal böyle olunca aslında kullanıcılar için hayati olan bu hizmet, can sıkıcı bir özelliğe dönüşebiliyor.

Söz konusu özelliğin kolay erişilebilir ve hızlı bir şekilde kullanılabilir olması şart. Bu sebeple Apple’ın otomatik aramayı engelleme özelliğini kullanıcıların kullanmak istememesi normal. Ancak kullanıcıların bu özellik aktifken akıllı saatle uyumaları pek “akıllıca” görünmüyor.

YORUMLAR