reklamı kapat

POPÜLER

apple

Apple bir kez daha telefon pazarına yön verdi; Google’ın çentikli tasarım yenilgisi

Teknoloji dünyasında bir Apple klasiği daha yaşanıyor. Apple’ın çentikli tasarımını eleştiren markalar bir bir çentik getirirken Google da buna uygun ayarlamalar yapmaya mecbur kaldı.

Akıllı telefon pazarı bir kez daha yavaş yavaş Apple’ın yolunda ilerlemeye mecbur kalacak gibi görünüyor. Ancak önce biraz, çok da abartmadan yakın geçmişte olanları kısaca hatırlayalım. Fazla uzaklaşmadan iPhone 7 ile başlayalım. Apple, iPhone 7 modeliyle beraber hatırlatsanız 3,5 mm’lik kulaklık girişini kaldırmıştı. Kısa bir süre sonra Google, #MadeByGoogle etkinliğinde bu konuyla dalga geçti. Peki sonra ne oldu dersiniz? Yeni nesil Pixel modellerinde 3,5 mm’lik kulaklık girişi duman oldu. Üstelik bunu hayatından çıkaran tek firma da Google değil. Başka firmalar da bir bir kulaklık girişini geride bıraktı. HTC ve Moto aklımıza ilk gelenler. Bu noktada Samsung’un ısrarını takdir etmek gerek. O hala kulaklık girişini koruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Daha sonra Apple’ın parmak izi sensörünü ekran altına gizleyeceği dedikoduları çıktı. Ana panelden parmak izi sensörünü tamamen kaldırarak çerçevesiz ekran tasarımını daha da geliştiren firma, parmak izi sensörünü ekranın altına entegre edemedi henüz. Ancak bu sefer de pazarda yeni bir araştırmanın başlamasına sebep oldu. Nitekim ilk ekrana entegre parmak izi sensörünü gördük. Parmak izini tamamen gövdeden atan Apple’ın ise bu kararı yeni trendleri tetikleyecek gibi görünüyor. Çünkü önümüzdeki dönemlerde artık parmak izi sensörünün terk edilip yerini yüz tanımaya bırakması bekleniyor.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Animoji, AR Emoji, Zenmoji

Yakın zamanda gerçekleşen bir diğer “kopyalama” ise iPhone X’un popüler özelliği Animoji oldu. Samsung Galaxy S9 AR Emoji’yi duyururken ASUS da karşımıza Zenmoji ile çıktı. Böylelikle Apple bir kez daha sektörde yol gösterici olduğunu ortaya koydu. Firmaların yeni modellerine bu özelliği eklemek için adeta sıraya girdiğini de bizzat görmüş olduk.

Çok eleştirilen çentik her yerde

Şimdi ise Android pazarının bir bir nasıl çentikli tasarıma geçiş yaptığına şahit oluyoruz. Her ne kadar kamera oyuğu ilk olarak Essential Phone’da yer alsa da “çentik” yani notch iPhone X ile hayatımıza dahil oldu. Essential Phone’un oyuk tasarımı hemen hiç ilgi görmezken, iPhone X’un çentiği gündemden neredeyse hiç düşmedi. iPhone X’un fazlasıyla eleştirilen bu tasarımı şimdi ise Android pazarında yeni trend haline gelmiş durumda. Üstelik bunu eleştiren firmalar şimdilerde çentiği nasıl küçülttükleriyle övünüyor. Tabii telefon üreticilerinin çentik talebi Google’ın da bu gelişmeyi kabullenmesine sebep olmuş durumda. Zira her ne kadar Android cihaz üreticileri çentikli tasarıma geçse de, Android’in mevcut sürümü bu tasarım anlayışına uygun değil. Google bunu Android P ile değiştirmeye hazırlanıyor. Geliştiricilere açılan yeni Android P sürümündeki tasarım değişikliğinin çentik düşünülerek yapıldığı her halinden anlaşılıyor. Çentikli Android modelleri arasında yeni nesil Asus Zenfone 5 yakın zamanda duyurulurken; LG G7 ve Huawei P20’nin de çentikli tasarımları sızdı. Çentik dostu bu yeni Android tasarımıyla beraber şimdi de çentikli bir Pixel görür müyüz dersiniz?