reklamı kapat

POPÜLER

Google Android P
Google Android P
Google Android P

Android P’nin geliştirici sürümü çıktı; işte gelen dikkat çekici yenilikler

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android P, bugün ilk geliştirici sürümüyle beraber kullanıma çıktı. İşte yeni işletim sistemini ilk özellikleri;

Android P ile ilk olarak karşımıza “çentik” desteği çıkıyor. Essential Phone’un başlattığı ve iPhone X’un tepeye çıkarttığı çentik, artık işletim sistemi tarafından yerleşik olarak destekleniyor. Google tarafından ekran çıkıntısı olarak isimlendirilen çentik, farklı boyut ve şekillerde simule edilebiliyor. Bunlar tahmin edebileceğiniz üzere şu an geliştiricileri ilgilendiriyor. Yeni Android sürümüyle gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında bizleri karşılıyor. Özellikleri ve görünürlüğü artırılan bildirim merkez, bünyesinde görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Gmail’de uzun süredir yer alan akıllı cevap özelliği de burada sunulan yenilikler arasında yer alıyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükseltecek Android P, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor.

Google Android P
Google Android P
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android P hatırı sayılır yenilikle getiriyor

Bu diğer yenilikler arasında HDR VP9 video ile HEIF destekleri de yer alıyor. HDR VP9 ile telefonlar içerisinde HDR video oynatma sürecinin kapıları aralanıyor. HEIF ise fotoğraf tarafında yer alıyor. Bu format fotoğraf boyutlarını görüntüyü bozmadan azaltabiliyor. Makine öğrenme, otomatik doldurma, parmak izi güvenliği artırma gibi yenilikleri de bulunan Android P, kamera güvenliği konusunda kilit bir destek kazanıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor. Bu da gerçekten çok iyi görünüyor. Pil tasarrufu konusunda da önemli özelliklere sahip olan sürüm, henüz geliştiricilere ve Pixel telefonlara açık durumda. Tam sürümün çıkacağı tarih ise henüz bilinmiyor.