reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone X Google Android P

iPhone X’un en büyük yeniliği Android’e mi geliyor?

Teknoloji devi Apple‘ın yeni akıllı telefonu iPhone X, biliyorsunuz alışıldık iPhone kullanım deneyimini ciddi anlamda değiştiriyor. İşte bu genel olarak beğenilen yeni altyapı ortaya çıktığı kadarıyla Android tarafına da geliyor gibi görünüyor.

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android P, ilginç bir detayla karşımızda. Şirketin yayımladığı ve kısa sürede kaldırdığı Android P temelli son görselde yer alan bir detay, sistemin iPhone X‘un yeni özelliğine sahip olacağını gösteriyor. Biliyorsunuz iPhone X‘da fiziksel ya da sanal bir home butonu yer almıyor. Kişiler bunun yerine telefonun en altında yer alan çizgi üzerinde kaydırma yaparak telefonu kontrol ediyor. İşte yayımlanan son görselde buna işaret eden bir navigasyon barı göz çarpıyor. Görebileceğiniz üzere yeni navigasyon barının ortasında yuvarlak simgenin yerini bir çizgi yer alıyor. Kişilerin bu çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebileceği (Son tasarımda iPhone X gibi sadece tek bir çizgi olabilir) söyleniyor. Ayrıca yeni bar üzerinde son kullanılan uygulamalara erişim butonu da yer almıyor. Bu da yine bar üzerinde yapılacak kaydırma ile bunlara ulaşılacağını akıllara getiriyor. Ayrıca bazı kaynaklar son sürümde “geri” butonun da olmayacağını belirtiyor. Google’ın resmi geliştirici sayfasına göre yılın üçüncü çeyreğinde ekosistem geneline dağıtıma çıkacak Android P, “ince çerçeveli telefonların popüler olduğu yeni dönemin kullanım yapısı” değiştirecek gibi görünüyor.

Apple iPhone X

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android P ve öne çıkan diğer yeni özellikleri

Yeni işletim sistemi ilk olarak “çentik” desteğiyle geliyor ve sevilmeyen çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Google tarafından ekran çıkıntısı olarak isimlendirilen çentik, şu an istenirse farklı boyut ve şekillerde simule edilebiliyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilileri arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor.

İlgili Video

Şirketten çok ilginç uygulama