reklamı kapat

POPÜLER

Google Android P
Google Android P
Google Android P
Google Android P

Google’ın son harikası “Android P” ve duyurulan yeni özellikleri

İnternet devi Google, kısa süre önce başlayan I/O 2018 konferansı kapsamında Android P işletim sistemi için dikkat çeken yeni detaylar paylaştı.

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android P, doğal olarak I/O 2018’in en önemlileri arasında yer alıyor. Geçtiğimiz aylarda geliştirici sürümü çıkan işletim sistemi, yeni olarak ciddi özellikler getiriyor. Burada ilk olarak iPhone X benzeri kontrol yapısı bizleri karşılıyor. Daha önce de duyduğumuz bu detay, fiziksel home butonunu ortadan atan Apple’ın “kaydırma” temelli kontrol sürecini Android‘e getiriyor. Biliyorsunuz 999 dolar verebilen kişiler iPhone X‘u cihazın en altında yer alan çizgi üzerinde kaydırma yaparak kontrol ediyor. İşte bu süreç Developer Preview 2 ile Android tarafında da aynı şekilde gerçekleşiyor. Ayarlardan açılan bir özellik ile kişiler navigasyon barında beliren çizgi üzerinde kaydırma yaparak ana ekrana gelebiliyor. Bu sayede de sanal “home” butonuna olan ihtiyaç ortadan kaldırılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu özelliği ek olarak bir de “Adaptif Pil” yönetim süreci bizleri karşılıyor. Pil ömrünün artırmak için konulan bu özellik, sık kullanılmayan uygulamaların pil kullanımını sınırlıyor. Bunu sizin kullanımınıza göre öğrenen yapay zeka temelli altyapı, gerçekten güzel görünüyor. Çünkü nadiren ihtiyacınız olan uygulamalar bazen olması gerektiğinden daha fazla pil kullanabiliyor. Adaptif Pil sistemi işte bunu çözecek gibi duruyor. Ancak Google burada uyarıyor. Özellik açıldığı zaman bazı uygulama bildirimlerinin geç geleceği söyleniyor. Bu arada pil ömrü için akıllı bir parlaklık kontrolü de geliyor. Bu sayede işletim sistemi sadece ihtiyaç olduğu zaman parlaklığı artırıyor. Bu da genele vurulduğu zaman ciddi bir tasarruf getiriyor.

Android P ile ayrıca artık telefon kullanımınız hakkında detaylı bilgiler alabiliyorsunuz. Bunun için özel bir bölüm hazırlayan şirket, burada hangi uygulamada ne kadar vakit geçirildiğini gösteriyor. Aynı zamanda telefon kilidinin ne kadar açıldığı ve kaç bildirim geldiği de yer alan detaylar arasında. Burada kişilerin uygulamalarda geçirdiği zamanı limitleme şansı veren şirket, bu sayede akıllı telefon bağımlılığı için yerleşik bir çözümü karşımıza çıkartıyor. Yeni olarak kişilerin yaptıklarını öğrenerek tavsiyelerde bulunan işletim sistemi, “Shush” ayarıyla uyarıları hızlıca kapatabiliyor, “Wind Down” moduyla ise uyku zamanı geldiğini hatırlatıyor. Bunu ekranı karatarak yapan işletim sistemi, telefonun bırakılması için ilginç bir yol deniyor.

Google Android P
Google Android P
Google Android P

Ayrıca rahatsız etmeyin modu istendiği zaman bildirimleri de gizliyor. Arama kısmında destekli uygulamalar için hızlı kısa yollar gösteren Android P, aynı zamanda uygulama sayfasında da sık kullandıklarınıza göre ara öneriler sunuyor. Bunları yapay zeka ile öğrenen işletim sistemi, süreçte günün saatine kadar dikkat ediyor. Örneğin o saatte spor yapıyorsanız size spor uygulaması, birisini arıyorsanız onun arama önerisi çıkartıyor.

I/O 2018 kapsamında bir açıklama daha yapan Google, Android P Beta’nın Pixel harici akıllı telefonlara bugün geleceğini de müjdeliyor. Sony Xperia XZ2, Essential Phone, Nokia 7 Plus, Xiaomi Mi Mix 2S, Oppo R15 Pro, Vivo X21 ve henüz duyurulmayan OnePlus 6 gibi cihazlara kurulabilecek beta, en yeni özellikleri hemen denemek isteyenler için çok güzel görünüyor. İndirme detayları burada yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google tarafından Android P’nin daha önce tanıtılan özellikleri ise şöyle

Yeni işletim sistemi ilk olarak “çentik” desteğiyle geliyor ve sevilmeyen çentik artık işletim sistemi tarafında yerleşik olarak destekleniyor. Google tarafından ekran çıkıntısı olarak isimlendirilen çentik, şu an istenirse farklı boyut ve şekillerde simule edilebiliyor. Gelen bir diğer yenilik ise bildirim ekranında karşımıza çıkıyor. Bildirim merkezi artık bünyesindeki görüşmeleri ya da fotoğrafları gösterebiliyor. Çoklu kamera desteğiyle iki ve üstü lense sahip akıllı telefonların sunduğu deneyimi yükselten sürüm, WiFi tabanlı kapalı mekan navigasyon sistemi RTT konusunda da geliştirmeler getiriyor. Diğer yenilileri arasında HDR VP9 video ile HEIF fotoğraf da yer alan sürüm, özellikle güvenlik konusunda öne çıkıyor. Artık uygulamalar arka planda mikrofon, kamera ve sensörlere erişim sağlayamıyor.

İlgili Video

Şirketin JBL ortaklığında hazırladığı en akıllı soundbar