reklamı kapat

POPÜLER

jim reed

Fırtınaya koşan adam [Video]

Profesyonel fotoğrafçı Jim Reed, ikonik fotoğrafının arkasındaki hikayeyi anlatıyor. “Fırtınaya koşan adam” pozunu anlatan Reeds’in hikayesi etkileyici fotoğrafları beraberinde getiriyor.

Şiddetli hava şartlarında çekim yapan Jim Reed, efsaneleşen fotoğrafı çekmek için 3 Nisan 2008’de çekimlere başlamış. Texas’tan Oklahoma’ya giden Reed, aradığı fırtınayı ise bulamamış. Çekimlerin 36. gününde Kansas’ta olduğunu belirten Reed “O günün güzel bir çekim günü olacağını hissediyordum.” diyor. Nikon D3 makinesini yanına alan Reed’in o günkü lens seçimi ise AF-S NIKKOR 24-70mm f/2.8G ED olmuş. Ayrıca yanında AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8 8G ED lensle bir D700 olduğunu belirten fotoğrafçı çekim için yola koyulmuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dev bir hortum

Toz bulutunu gören Reed, fırtınaya aracıyla olabildiğince yaklaşmış. Beraberinde asistanı Robin Lorenson da ona eşlik etmiş elbette. Yaklaşan hortumu çekmek için zamanlamanın çok önemli olduğunu belirten Reed, D3 ve D700 kameralarla çekime hızla başladıklarını belirtiyor. “Gördüğün en etkileyici anlardan biriydi” diyen Reed bir süre sonra hortuma yaklaşmaya karar vermiş. Asistanının da kendisi gibi kararlı olduğunu belirten Reed işlerin bir anda nasıl değiştiğini de kaydediyor.

Bir anda hortumun onlara doğru yöneldiğini belirten fotoğrafçı asistanına “Araca bin ve ne olursa olsun çekmeye devam et” demiş. Beraber hızla hortumdan uzaklaşmaya çalışan ikili, aracı geri geri sürerek çekim yapmaya da devam etmiş. Reed, bu anları şu şekilde aktarıyor: “Hortum bizi yolda adeta kovalıyordu.

Hortumun gücünü kaybettiğini gözlemleyen Reed aracı durdurmuş. Hortum bulutunun hareket etmediğini fark etmesiyle de Reed’in efsanevi fotoğrafı ortaya çıkmış. Çünkü Reed kamerasını aldığı gibi korkusuzca hortuma koşmaya başlamış. Reed’in hikayesinin tamamını kendi kaleminden buradan okuyabilirsiniz. Haberin devamındaki videoda fırtınanın hortuma ilk dönüştüğü an yer alıyor.

Video