reklamı kapat

POPÜLER

Google Android P

Çentik sevmeyenleri üzecek “Android P” açıklaması

Teknoloji devi Apple’ın iPhone X’unda yer alan çentik, 2017’nin en çok konuşulan konuları arasında yer aldı. Çoğu kişi bu çentiği sevdi, kimileri alıştı, kimileri ise nefret etti. Ancak tüm bu değişkenliğe rağmen çentik Android dünyasına da girdi. 2018’de beklenen birçok “çentikli” Android telefon için görünüşe bakılırsa Google da ciddi bir adım içerisinde.

Gelen son bilgilere göre Google, bir sonraki büyük Android sürümü Android P için önemli yenilikler planlıyor. Bunlar arasında çentiğin ilk sırada olduğu söyleniyor. Buna göre Google, bünyesinde kamera ve sensörlerin yer aldığı bu çentikleri cihazlara yazılımsal olarak daha iyi entegre etmek istiyor. Biliyorsunuz bu donanımsal çıkıntılar genel yazılım deneyimini de değiştiriyor. İşte bunu en iyi hale getirmeye çalıştığı söylenen şirket, gelecekte bu tarz birçok modelin yolda olduğunu kesinleştiriyor. İlk olarak Essential Phone ile gelen çentik, Android P ile yazılımsal olarak daha az dikkat çekecek hale gelecek gibi görünüyor. Yeni işletim sistemi ayrıca Google Assistant tarafında da yenilikler getiriyor. Söylendiği kadarıyla firma asistanı üçüncü parti geliştiricilere açmaya hazırlanıyor. Bu da Assistant’lı uygulamaların karşımıza çıkması anlamına geliyor. Gelişmiş dijital asistanın işletim sisteminde daha geniş yer tutacağı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android P dikkat çekici yeniliklerle geliyor

Bir sonraki I/O Geliştiriciler Konferans’ı kapsamında tanıtılması beklenen işletim sisteminin mevcut birçok cihaza gelmesi ise “neredeyse” imkansız görünüyor. En son açıkladığı kadarıyla şu an halen en çok kullanılan Android sürümü Nougat olarak görünüyor. Şu an tüm Android cihazların sadece 1,1’inde güncel sürüm Oreo yüklü bulunuyor.

İlginizi çekebilir