reklamı kapat

POPÜLER

Android P

Android P için sevindiren “kamera” güvenlik özelliği

Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemini bir sonraki ana sürümü Android P, gerçekten çok iyi görünen bir “kamera” güvenlik özelliğiyle karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Hakkında halen detaylı bilginin bulunmadığı Android P, buna rağmen önemli yeniliklerle karşımıza çıkacak gibi duruyor. Bu noktada Android Open Source Project (AOSP) tarafından bulunan yeni bir özellik, herkes için harika görünüyor. Söylendiği kadarıyla yeni sürüm, arka plandaki uygulamaların kameraya erişmesini engelleyecek bir özellik / sınırlandırma barındırıyor. Bugün bazı zararlı uygulamalar siz farkına bile varmadan fotoğraf ve videonuzu çekerek internete gönderebiliyor. Bu altyapı ile binlerce şantaj işlemi yapıldığı belirtiliyor ve artık çözüm yolda görünüyor. Android P uygulamaların bu tarz habersiz işler yapmasını engelleyecek gibi duruyor. Biliyorsunuz sırf gizli kamera kayıtlarını önlemek adına milyonlarca insan bilgisayar kameralarını kapatıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla bunu herkesin yapması gerekiyor..

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android P için bir de “çentik” yeniliği var

Geçtiğimiz hafta duyduğumuz kadarıyla yeni sürüm ile gelecek yeniliklerin ilk sırasında “çentik” yer alıyor. Şirket bünyesinde kamera ve sensörlerin yer aldığı bu çentikleri cihazlara yazılımsal olarak daha iyi entegre etmek istiyor. Bu donanımsal çıkıntılar genel yazılım deneyimini de değiştiriyor. İşte bunu en iyi hale getirmeye çalıştığı söylenen şirket, çentikleri Android P ile yazılımsal olarak daha az dikkat çekecek hale gelecek gibi görünüyor. Yeni işletim sistemi ayrıca Google Assistant tarafında da yenilikler getiriyor. Söylendiği kadarıyla firma asistanı üçüncü parti geliştiricilere açmaya hazırlanıyor. Bir sonraki I/O Geliştiriciler Konferans’ı kapsamında tanıtılması beklenen işletim sistemi merakla bekleniyor.

İlginiz çekebilir