reklamı kapat

POPÜLER

Android 11

Google’ın Android 12 için planladığı iddia edilen iki yeni özellik

Android 11 sonrasında Google, elbette Android 12 üzerinde de çalışmaya başladı. İşte bu sürüm için iki farklı özellik gündemde yer alıyor.

Android 12 işletim sistemi ilk olarak kişilerin WiFi şifrelerini yakındakilere paylaşmayı Nearby Share üzerinden mümkün hale getirebilir. Apple AirDrop’un Android alternatif olan Nearby Share, yakındaki telefonlar arasında veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor ve yakında bu sürece WiFi şifreleri de dahil olacak gibi duruyor. Bu durum özellikle birden fazla kişiye WiFi şifresi paylaşma durumlarında çok kullanışlı görünüyor. Bir diğer olası Android 12 yeniliği ise depolama ile alakalı. Eğer kaynaklar haklıysa ve özellik gerçekten kullanıma girerse, Android 12’de kullanılmayan uygulamaların boyutları düşürülebilir. Bu altyapı henüz tam olarak detaylanmış değil. Burada kullanılmayan uygulamaların hem önbellek temizliğinin yapılacağı, hem de komple uygulama paketinin ciddi anlamda sıkıştırılarak yer açılacağı düşünülüyor. Kişilerin telefonlarında nadiren kullandıkları uygulamalar bulunuyor ve bunların paketlerini sadece ihtiyaç halinde açmak mantıklı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 ile ilgili firma başka bir plan içerisinde de yer alıyor

Android işletim sisteminin merkezinde tamamen Google kontrolünde olan Play Store yer alıyor. Ancak bunun yanında Samsung ve Huawei gibi firmaların Android temelli kendi alternatif uygulama marketleri de bulunuyor. Android 12 ile bu ve benzeri marketlere kolaylıklar sağlanacağı ve sağlam güvenlik önlemleri ışığında alternatiflere daha önce olmadığı kadar destek verileceği aktarılıyor. Firma bunu diyor ancak ödemeler için yine Google Play’in ödeme sisteminin kullanılması isteniyor. Çünkü internet devi uygulama satın alımlarından yüzde 30’luk komisyon kesiyor. Google doğal olarak bunu kaybetmek istemiyor. Bu durum gerçekten ilginç görünüyor.

İlgili Video