reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

Android 12 için planlanan önemli bir yenilik daha gündemde

Android 11 sonrasında Google, Android 12 bilgileriyle gündeme gelmeyi sürüdürüyor. Aktif çalışmalardan yeni detaylar elde ediliyor.

Android 12 işletim sistemi gelen bilgilere göre App Pairs isimli bir sistem ile yolda bulunuyor. Söylendiği kadarıyla bu sistem işletim sisteminin aynı anda çift uygulama çalıştırma sürecini hiç olmadığı kadar iyi hale getirecek. Android 11’de aynı anda iki farklı uygulama yan yana kullanılabiliyor. Android 12’de ise süreç App Pairs ile çok daha gelişmiş hale gelecek gibi görünüyor. Örneğin kişiler ihtiyaç duydukları iki farklı uygulamayı aynı anda açabilecek. Biliyorsunuz süreç şu an birinin açılıp diğerinin alta eklenmesiyle sürüyor ve bu ufak da olsa bir zaman kaybı yaşatıyor. Henüz tam olarak detaylanmayan App Pairs altyapısı, özellikle katlanabilir ve çift ekranlı akıllı telefonlar odağında tasarlanıyor bilgisi geliyor. Detayların yakında ortaya çıkmasını bekliyoruz.

Android 12 ile ilgili firma başka planlar içerisinde de yer alıyor

Dün ortaya çıktığı kadarıyla Android 12 işletim sistemi kişilerin WiFi şifrelerini yakındakilere paylaşmayı Nearby Share üzerinden mümkün hale getirebilir. Apple AirDrop’un Android alternatif olan Nearby Share, yakındaki telefonlar arasında veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor ve yakında bu sürece WiFi şifreleri de dahil olacak gibi duruyor. Bu durum özellikle birden fazla kişiye WiFi şifresi paylaşma durumlarında çok kullanışlı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir diğer olası Android 12‘nin yeniliği ise depolama ile alakalı. Eğer kaynaklar haklıysa ve özellik gerçekten kullanıma girerse, Android 12’de kullanılmayan uygulamaların boyutları düşürülebilir. Bu altyapı henüz tam olarak detaylanmış değil. Burada kullanılmayan uygulamaların hem önbellek temizliğinin yapılacağı, hem de komple uygulama paketinin ciddi anlamda sıkıştırılarak yer açılacağı düşünülüyor. Kişilerin telefonlarında nadiren kullandıkları uygulamalar bulunuyor ve bunların paketlerini sadece ihtiyaç halinde açmak mantıklı duruyor.

İlgili Video