reklamı kapat

POPÜLER

Android 12

Android 12 geliştirici betası çıktı; işte sürümden gelen ilk bilgiler

Android 12 işletim sistemi için resmi süreç sonunda başladı. Sürüm için ilk geliştirici betası (Önizleme olarak da geçiyor) kullanıma sunuldu. İşte ilk detaylar;

Tasarımı Pixel modellerinde yukarıdaki gibi olacak Android 12 işletim sistemi merakla bekleniyor. Şirket içerisinde “Snow Cone” tatlı adıyla geçtiği aktarılan sürüm, dakikalar önce Google’ın  Pixel 3/3 XL, Pixel 3a/3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a/4a 5G ve Pixel 5 modelleri için indirmeye sunuldu. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi sürüm henüz geliştiricilere özel yani gündelik kullanıma uygun değil. Yakında iyice detaylanacak yeni işletim sistemi, Google’ın açıklamasına göre spesifik olarak “güvenlik, performans ve sezgisel” kullanım bölümlerine odaklanıyor. Geliştiriciler tarafından detaylıca inceledikten sonra birçok yeni detayını öğreneceğimiz sürüm, teknik anlamda hatırı sayılır yenilikler getiriyor. Sürümde aktarıldığı kadarıyla belirli kalemlerde kullanım da kolaylaşıyor. Örneğin tam ekran izleme ve kullanıcı deneyimi gelişiyor. Tam ekran videodaki bir uygulamadan çıkma tek bir kaydırma hareketine indirgeniyor. Ayrıca yeni yeni sürümde telefonların titreşim motorları, uygulamada / oyunda çalan müzikle beraber çalışabilecek bilgisi veriliyor. Bu da elde edilen deneyimi artırmak adına güzel görünüyor.

Android 12 için daha önce ortaya çıkan yenilikler şöyle

XDA tarafından bulunan bilgilere göre sürüm “tek elle kullanım” modunu beraberinde getiriyor. İşletim sisteminde yerleşik olarak gelecek mod, büyük ekranları kontrol etmeyi oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor. Yeni arayüzde “Material NEXT” adı altında materyal tasarım dilinin bir sonraki seviyesine geçeceği aktarılan Google, Android 12’deki PiP modunu da çok daha iyi hale getirecek bilgisi veriliyor. Resim içinde resmi modunda artık video pencereleri çok daha kolay şekilde boyutlandırılabilecek açıklaması yapılıyor.

Android 12 işletim sistemi App Pairs isimli bir sistem ile de yolda bulunuyor. Söylendiği kadarıyla bu sistem, işletim sisteminin aynı anda çift uygulama çalıştırma sürecini hiç olmadığı kadar iyi hale getirecek. Android 12’de telefonların arka tarafı da işlevsel hale geliyor bilgisi de gündemde. Daha önce ise ortaya çıktığı kadarıyla Android 12 işletim sistemi kişilerin WiFi şifrelerini yakındakilere paylaşmayı Nearby Share üzerinden mümkün hale getirecek.

Apple AirDrop’un Android alternatif olan Nearby Share, yakındaki telefonlar arasında veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor ve yakında bu sürece WiFi şifreleri de dahil olacak gibi duruyor. Bu durum özellikle birden fazla kişiye WiFi şifresi paylaşma durumlarında çok kullanışlı görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir diğer olası Android 12‘nin yeniliği ise depolama ile alakalı. Eğer kaynaklar haklıysa ve özellik gerçekten kullanıma girerse, Android 12’de kullanılmayan uygulamaların boyutları düşürülebilir.

Burada kullanılmayan uygulamaların hem önbellek temizliğinin yapılacağı, hem de komple uygulama paketinin ciddi anlamda sıkıştırılarak yer açılacağı düşünülüyor. Kişilerin telefonlarında nadiren kullandıkları uygulamalar bulunuyor ve bunların paketlerini sadece ihtiyaç halinde açmak mantıklı duruyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde çıkan ilginç elektrikli araçlardan