reklamı kapat

POPÜLER

Android 11

Android 11 geliştirici sürümü çıktı; işte önemli yenilikler, destekli telefonlar!

İnternet devi Google, kısa süre önce bir sürpriz yaptı ve beklenenden erken bir zamanda Android 11 geliştirici sürümünü indirmeye sundu. İşte bilinmesi gerekenler;

Android Pie’dan Android Q’ya değil Android 10’a geçen Google, 2020’nin ana Android sürümü olan Android 11 için ilk resmi adımı attı. Resmi olarak yaz aylarında görücüye çıkartılacak sürüm, normalde mart ayında beklenen ilk geliştirici sürümü ile karşımızda bulunuyor. Yeni sürümü altyapısal olarak şimdilik uygulama geliştiricilere yönelik dikkat çeken özellikler getiriyor. Son kullanıcıya yönelik özelliklerini daha çok ana tanıtımında göreceğimiz yeni sürüm, ilk olarak 5G bağlantıdan daha iyi yararlanıyor. Sürümde uygulamaların 5G‘li cihazlar üstünden yüksek bağlantı hızından en iyi şekilde yararlanması için önemli değişiklikler yapıldığı aktarılıyor. Android 11’in tasarımsal değişiklikleri henüz tam olarak bilinmiyor. Ancak sürümün yeni nesil akıllı telefon tasarımlarına daha iyi destek verdiği aktarılıyor. Burada ekran delikleri ve waterfall olarak geçen aşırı yüksek kavise sahip (Huawei Mate 30 Pro gibi) cihazların adı geçiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sayıları artan katlanabilir telefonlar için de yeni geliştirmeler ve destekler getiren Android 11, güvenlik konusunda da ciddi altyapısal değişiklikler taşıyor. Burada özellikle konum konusunda yapılan bir değişiklik öne çıkıyor. Artık kişiler uygulamaların konuma erişme izni için “sadece bu seferlik” komutunu verebiliyor. Bu iOS tarafında da yer alan tek seferlik izinler ile konum güvenliği artırılıyor. Bildirim menüsü üstünden mesajlaşmayı da çok daha gelişmiş hale getiren yeni işletim sistemi, artık birçok konuda Google Play Store üstünden güncelleme alabilecek deniyor. Bu sayede yeni özellikler, değişiklikler ve yamalar için büyük işletim sistemi güncellemelerine gerek kalmayacağı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bünyesinde mobil ehliyet saklamaya kadar giden Android 11, koyu arayüz modunu artık zamana göre otomatik olarak açıp kapatabilecek açıklaması da yapılıyor. Google Stadia gibi servislerin performansını artırmaya yönelik geliştirmeler de alan yeni sürüm, uygulamaların eriştiği dosya miktarını / konumu da kısıtlıyor. Bunun geliştiriciler için ilk aşamada ciddi bir sorun olacağı ve bu yüzden geçişin yavaş yavaş yapılacağı aktarılıyor. Bu hamlenin kullanıcı bazında veri güvenliği açısından çok iyi olduğu söyleniyor. HEIF gibi yeni formatlar için entegrasyonu geliştiren Android 11, biyometrik güvenlik konusunda yeni imkanlar taşırken, yapay zeka açısından da firmanın yeni altyapısına geçiş yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 11 geliştirici sürümü hangi telefonlara yükleniyor?

Bu konuda Google sürpriz olmadığı üzere sadece Pixel cihazları kapsama alanına alıyor. Burada desteklenen cihazlar ise Pixel 2 / 2 XL, Pixel 3 / 3 XL, Pixel 3a / 3a XL, ya da Pixel 4 / 4 XL olarak açıklanıyor. Biliyorsunuz Google’ın Pixel modelleri Türkiye’de halen resmi olarak satılmıyor. Bunun yeni yılda da değişmesi beklenmiyor. Android 11’in tam sürümüyle destekleyeceği cihazlar ise henüz bilinmiyor. Android 10’un betasını Xiaomi ve Samsung gibi birçok firmanın önemli modelleri üzerinden yapan Google, 11. sürümde daha geniş bir kapsama alanıyla çıkış yapacaktır deniyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın mevcut sürüm Android 10 için yayımladığı video