reklamı kapat

POPÜLER

Android 15 LOG Tasarım

Google, Android 15 için macerayı resmi olarak başlattı

İnternet devi Google, yeni mobil işletim sistemi sürümü Android 15 için macerayı bu akşam Pixel’ler için resmi olarak başlattı.

Google, Android 15 işletim sistemi için bu akşam ilk geliştirici sürümünü indirmeye açtı. Şu an sadece Google’ın Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Tablet, Pixel Fold, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modellerine yüklenebilen sürüm, devrim yapacak seviyede devasa yenilikler getirmiyor. Yaklaşık sekiz ay boyunca beta olarak testleri yapılacak ve yaz sonunda genel dağıtıma çıkarılacak sürüm, hayatı kolaylaştıracak bazı güzel yenilikler ile öne çıkıyor. Örneğin Android 15’te bir “kısmi ekran paylaşımı” özelliği yer alıyor. Bu sayede tüm ekran yerine sadece seçilen uygulamanın ekranı / penceresi kayıt altına alınabiliyor ya da canlı olarak paylaşılabiliyor. Bu sayede bir ekran paylaşımı sırasında sık sık sorun olan mesaj bildirimleri ekrana çıkmıyor. Aynı uygulamadan bir anda çok sayıda bildirim gelirse, bildirim sesini kademeli olarak kısabilen yeni sürüm, gizlilik ile güvenliği artıran kilit özellikler taşıyor ve geliştiricilerin oyunlarını ya da uygulamalarını daha verimli çalıştırmasına imkan tanıyan altyapılar getiriyor. Üçüncü parti kamera uygulamalarına daha fazla kontrol izni veren sürüm, beta süreci boyunca devamlı yeni özellikler kazanacak ve geliştiricilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android konusunda bundan önce gündeme gelen Galaxy S24 serisi olmuştu. Resmi olarak duyurulduğu üzere Samsung Galaxy S24 ailesi tam 7 nesil ya da 7 yıl boyunca Android işletim sistemi yükseltmesi ve aynı zamanda 7 yıl Android güvenlik güncellemesi alacak. Bu durum elbette harika görünüyor, telefonların ömrünü uzatmak adına çok güzel bir söz veriliyor. Güncelleme desteği konusunda daha önce de kötü olmayan Samsung, yeni seriyle beraber çıtayı oldukça yükseğe çekiyor. Şirketin bu konudaki resmi açıklaması ise şu şekilde: “En yeni amiral gemisi, kullanıcıların Galaxy cihazlarının optimize edilmiş performansını daha uzun süre güvenilir bir şekilde deneyimlemesine yardımcı olmak için 7 nesil işletim sistemi yükseltmesi ve 7 yıl güvenlik güncellemesi alacak ve Samsung’un ürün yaşam döngüsünü uzatma taahhüdünü sürdürecek.”

Android 15 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle