reklamı kapat

POPÜLER

Android 15 LOG Tasarım

Android 15, kapatılan Bluetooth’u otomatik olarak açacak

Android 15 işletim sistemi beta sürümler üzerinde bulunduğu kadarıyla kapatılan Bluetooth’u otomatik olarak açacak.

Android 15 işletim sistemi, Mishaal Rahman tarafından bulunduğu üzere Bluetooth’un devre dışı bıraktıktan bir gün sonra otomatik olarak açılmasını sağlayacak yeni bir özellikle gelecek. Android telefonlardaki Bluetooth bağlantısının kapalı kalmasını istemeyen çünkü bu teknolojiden “Cihaz bulma” süreci başta olmak üzere birçok kalemde yardım alan Google, bu konuda bazı kişileri üzebilir çünkü Bluetooth’un batarya ömrüne olumsuz etkisi olabiliyor. Günümüzde Android telefon sahiplerinin çoğu Bluetooth’u hiçbir zaman kapatmıyor, Bluetooth’un yeni dönemde otomatik açılmasını engelleyecek yolların da yakında ortaya çıkacağı düşünülüyor. Bu arada Android 15’in kullanmadığınız zamanlarda cihazınızın ekranını otomatik olarak kapatan uyarlanabilir bir zaman aşımı seçeneği getirebileceği de yeni gelen bilgiler arasında yer alıyor. Pixel 6, Pixel 6 Pro, Pixel 6a, Pixel 7, Pixel 7 Pro, Pixel 7a, Pixel Tablet, Pixel Fold, Pixel 8 ve Pixel 8 Pro gibi cihazlarda denenebilen Android 15, DP2 sürümüyle uydu bağlantı / uydu üzerinden mesajlaşma altyapısını direkt olarak temelden desteklemeye başlamıştı. Şu an bazı üreticilerin kendi sistemleriyle verdiği bu destek, direkt olarak telefonların çekmediği bölgelerdeki acil durumlarda iletişim kurulmasına odaklanıyor. Bu altyapı sayesinde uygulamaların uydu bağlantısı kurulduğunu anlayabileceği belirtiliyor, süreçte elbette SMS ve RCS desteği de bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir güvenlik katmanı daha getiren DP2 sürümü, uygulamaların kullanıcının ekran kaydı yaptığını algılamasına izin veriyor ve buna uygun koruma yöntemlerinin önünü açıyor. Bu sürümde farklı içerikler arasında geçiş yaparken oluşan ses yüksekliği tutarsızlıklarını önlemeye yardımcı olmak için yeni bir ses yüksekliği standardı da bulunuyor.

Buna ek olarak “Rahatsız Etme” modunu daha özelleştirilebilir hale getiren firma, PDF altyapısını da geliştiriyor, bu bağlamada PDF görüntüleme motorunun artık direkt olarak Google Play üzerinden güncellenmesinin önünü aralıyor ve PDF’ler üzerinde arama, seçme ile düzenleme desteği geliştiriliyor.

Peki başka neler geliyor? Örneğin Android 15’te bir “kısmi ekran paylaşımı” özelliği yer alıyor. Bu sayede tüm ekran yerine sadece seçilen uygulamanın ekranı / penceresi kayıt altına alınabiliyor ya da canlı olarak paylaşılabiliyor. Bu sayede bir ekran paylaşımı sırasında sık sık sorun olan mesaj bildirimleri ekrana çıkmıyor. A

ynı uygulamadan bir anda çok sayıda bildirim gelirse, bildirim sesini kademeli olarak kısabilen yeni sürüm, gizlilik ile güvenliği artıran kilit özellikler taşıyor ve geliştiricilerin oyunlarını ya da uygulamalarını daha verimli çalıştırmasına imkan tanıyan altyapılar getiriyor. Üçüncü parti kamera uygulamalarına daha fazla kontrol izni veren sürüm, beta süreci boyunca devamlı yeni özellikler kazanacak ve geliştirilecek.

Android 15 yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER