reklamı kapat

POPÜLER

Android 15 LOG Tasarım

Android 15, ekran paylaşımı özelinde faydalı bir altyapı getirebilir

Aktif olarak geliştirme ve test aşamasında olan Android 15 işletim sistemi ile güzel bir gizlilik özelliği geliyor.

Eğer bahsi geçen özellik devreye alınırsa, Android 15 işletim sistemi üzerinde yapılan ekran paylaşımları çok daha iyi hale gelecek. Yeni altyapıda ekranın belirli bölümleri kayıt sırasında direkt olarak uygulama tarafından gizlenebilecek, bu sayede canlı ekran paylaşımı ya da ekran kaydı sırasında ekrana düşen mesajların ya da parolaların karşı taraf tarafından görülmesi sorunu ortadan kaldırılacak. Android 15 bundan önce başka bir detayla gündeme gelmişti. Kaçıranlar için Android işletim sisteminde Android 10’dan bu yana “AOSP” temelinde bir masaüstü modu yer alıyor. “Samsung DeX” gibi çalışan bu özellik sayesinde Android telefonlar monitöre bağlanarak adeta bir PC’ye dönüştürülebiliyor. Bu özellik Android’in kendi çözümü özelinde çok fazla öne çıkarılmıyor ancak uzun zamandır ufak ufak geliştiriliyor. Android 15 işletim sistemiyle beraberse sistemin pencere yönetimi özelinde daha kullanışlı hale geleceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aşağıdaki videoda görebileceğiniz en son altyapı, çoklu pencere yönetiminin ne kadar etkili hale getirildiğini gösteriyor, kişilere artık pencere yönetimi özelinde tam ekran, ikiye bölünmüş ekran ve serbest hareket gibi menü seçenekleri sunuluyor. Pencereler köşelere götürüldüğü zaman boyutlandırmasının otomatik olarak yapıldığı altyapı, halen temel seviyede ancak bazı durumlarda çok kullanışlı olabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

Android 15 işletim sistemi beta sürümler üzerinde bulunduğu kadarıyla kapatılan Bluetooth’u otomatik olarak da açacak. Sürüm Mishaal Rahman tarafından bulunduğu üzere Bluetooth’un devre dışı bıraktıktan bir gün sonra otomatik olarak açılmasını sağlayacak yeni bir özellikle gelecek. Android telefonlardaki Bluetooth bağlantısının kapalı kalmasını istemeyen çünkü bu teknolojiden “Cihaz bulma” süreci başta olmak üzere birçok kalemde yardım alan Google, bu konuda bazı kişileri üzebilir çünkü Bluetooth’un batarya ömrüne olumsuz etkisi olabiliyor. Günümüzde Android telefon sahiplerinin çoğu Bluetooth’u hiçbir zaman kapatmıyor, Bluetooth’un yeni dönemde otomatik açılmasını engelleyecek yolların da yakında ortaya çıkacağı düşünülüyor. Bu arada Android 15’in kullanmadığınız zamanlarda cihazınızın ekranını otomatik olarak kapatan uyarlanabilir bir zaman aşımı seçeneği getirebileceği de yeni gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Android 15 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle