reklamı kapat

POPÜLER

Google Phone LOG Görsel

Google Phone uygulamasına garip bir “Sesli Emoji” özelliği eklendi

Google Phone uygulamasına çok garip bir “Sesli Emoji” özelliği eklendi. Bu direkt olarak telefon görüşmesine odaklanıyor.

9to5Mac tarafından aktarıldığı kadarıyla bu “Sesli Emoji” özelliği direkt olarak Google Phone uygulamasında yapılan telefon görüşmeleri sırasında kullanılabiliyor. Burada şu an kişilere ses çıkaran altı farklı emoji sunuluyor, bu tepki bildirme odağıyla hazırlanan emojiler çağrı sırasında gönderildiği zaman iki tarafta da görünüyor ya da iki tarafta da duyuluyor. Bu gerçekten garip özelliği (Çok sayıda kişinin yorumu sadece “Neden?” oldu) Google kendisi şöyle açıklıyor: “Alkış, kahkaha veya hüzünlü trombon gibi seslerle anlık duygu durumunuzu ve ruh halinizi ifade edin.” Google bu aralar esas olarak Android 15 üzerindeki çalışmalarıyla sık sık gündeme geliyor. Peki neler geliyor? Örneğin günümüzde çok sayıda uygulama yerleşik olarak koyu arayüz moduna sahip ancak halen açık arayüzü kullanmaya devam eden birçok uygulama bulunuyor. İşte bu uygulamalar yakında gözler için bir sorun olmaktan çıkabilir. Çünkü Android 15 işletim sistemindeki yeni bir özellik, koyu arayüz moduna sahip olmasalar bile tüm uygulamaları koyu arayüz modunda açmaya zorlayacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu altyapı kullanıcılar için elbette harika görünüyor ve şimdiden çok iyi geri dönüşler alıyor. Android 15 dün de gündemdeydi. Eğer bulunan bir özellik devreye alınırsa, yeni işletim sistemi üzerinde yapılan ekran paylaşımları çok daha iyi hale gelecek. Yeni altyapıda ekranın belirli bölümleri kayıt sırasında direkt olarak uygulama tarafından gizlenebilecek, bu sayede canlı ekran paylaşımı ya da ekran kaydı sırasında ekrana düşen mesajların ya da parolaların karşı taraf tarafından görülmesi sorunu ortadan kaldırılacak. Android 15 bundan önce başka bir detayla gündeme gelmişti.

Kaçıranlar için Android işletim sisteminde Android 10’dan bu yana “AOSP” temelinde bir masaüstü modu yer alıyor. “Samsung DeX” gibi çalışan bu özellik sayesinde Android telefonlar monitöre bağlanarak adeta bir PC’ye dönüştürülebiliyor. Bu özellik Android’in kendi çözümü özelinde çok fazla öne çıkarılmıyor ancak uzun zamandır ufak ufak geliştiriliyor. Android 15 işletim sistemiyle beraberse sistemin pencere yönetimi özelinde daha kullanışlı hale geleceği aktarılıyor.

Aşağıdaki videoda görebileceğiniz en son altyapı, çoklu pencere yönetiminin ne kadar etkili hale getirildiğini gösteriyor, kişilere artık pencere yönetimi özelinde tam ekran, ikiye bölünmüş ekran ve serbest hareket gibi menü seçenekleri sunuluyor. Pencereler köşelere götürüldüğü zaman boyutlandırmasının otomatik olarak yapıldığı altyapı, halen temel seviyede ancak bazı durumlarda çok kullanışlı olabilir.

Google Phone yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle

İLGİLİ HABERLER