reklamı kapat

POPÜLER

Android 15

Android 15 tüm uygulamaları “koyu” hale getirebilir

Aktif olarak geliştirme ve test aşamasında olan Android 15 işletim sistemi ile koyu arayüz standart hale getirilebilir.

Günümüzde çok sayıda uygulama yerleşik olarak koyu arayüz moduna sahip ancak halen açık arayüzü kullanmaya devam eden (Burada örnek olarak Fitbit ve Amazon Shopping uygulamaları veriliyor). birçok uygulama bulunuyor. İşte bu uygulamalar yakında gözler için bir sorun olmaktan çıkabilir. Çünkü Android 15 işletim sistemindeki yeni bir özellik, koyu arayüz moduna sahip olmasalar bile tüm uygulamaları koyu arayüz modunda açmaya zorlayacak gibi görünüyor. Bu altyapı kullanıcılar için elbette harika görünüyor ve şimdiden çok iyi geri dönüşler alıyor. Android 15 dün de gündemdeydi. Eğer bulunan bir özellik devreye alınırsa, yeni işletim sistemi üzerinde yapılan ekran paylaşımları çok daha iyi hale gelecek. Yeni altyapıda ekranın belirli bölümleri kayıt sırasında direkt olarak uygulama tarafından gizlenebilecek, bu sayede canlı ekran paylaşımı ya da ekran kaydı sırasında ekrana düşen mesajların ya da parolaların karşı taraf tarafından görülmesi sorunu ortadan kaldırılacak. Android 15 bundan önce başka bir detayla gündeme gelmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için Android işletim sisteminde Android 10’dan bu yana “AOSP” temelinde bir masaüstü modu yer alıyor. “Samsung DeX” gibi çalışan bu özellik sayesinde Android telefonlar monitöre bağlanarak adeta bir PC’ye dönüştürülebiliyor. Bu özellik Android’in kendi çözümü özelinde çok fazla öne çıkarılmıyor ancak uzun zamandır ufak ufak geliştiriliyor. Android 15 işletim sistemiyle beraberse sistemin pencere yönetimi özelinde daha kullanışlı hale geleceği aktarılıyor.

Aşağıdaki videoda görebileceğiniz en son altyapı, çoklu pencere yönetiminin ne kadar etkili hale getirildiğini gösteriyor, kişilere artık pencere yönetimi özelinde tam ekran, ikiye bölünmüş ekran ve serbest hareket gibi menü seçenekleri sunuluyor. Pencereler köşelere götürüldüğü zaman boyutlandırmasının otomatik olarak yapıldığı altyapı, halen temel seviyede ancak bazı durumlarda çok kullanışlı olabilir.

Android 15 haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle