reklamı kapat

POPÜLER

CATL

CATL, 10 dakika şarj ile 600 km menzil kazanan yeni bir batarya geliştirdi

Otomobil bataryası alanının en büyük isimlerinden olan CATL, 10 dakika şarj ile 600 km menzil kazanan yeni bir batarya geliştirdi.

CATL tarafından geliştirilen bu yeni lityum demir fosfat (LFP) batarya, 4C adı verilen ultra hızlı şarj altyapısına destek veren ilk çözüm ve bu sayede sadece 10 dakika şarj ile 600 km menzil kazanabiliyor. Maksimum menzili tam 1.000 km olarak açıklanan bu elektrikli otomobil bataryası, gerçekten etkileyici görünüyor. -20 derece gibi düşük sıcaklıklarda dahi hızlı şarj gücünü kaybetmediği aktarılan batarya, gelecek elektrikli otomobiller için heyecan yaratıyor ve henüz bir elektrikli araç almayanları 1-2 yıl daha beklemeye itecek gelişmeler arasına giriş yapıyor. CATL bundan önce batarya garantisinde 1,5 milyon km’ye kadar çıkmasıyla ses getirmişti. Elektrikli otomobillerin altına yerleştirilen bataryaların bir ömrü bulunuyor. Sürekli şarj ve deşarj sonrasında ömrü azalan bataryaların performansı ve enerji depolama kapasitesi düşüyor, bir süre sonra değiştirilmesi gerekiyor. Peki bu değişim ihtiyacı tam olarak ne zaman oluşuyor? Yapılan çalışmalar sayesinde yeni nesil bataryalar oldukça uzun ömürlü hale getirilmiş durumda. Hatta CATL tarafından geliştirilen yeni bataryaya tam 1,5 milyon km ya da 15 yıllık garanti veriliyor. Bu gerçekten oldukça iyi görünüyor, geliştirilen yeni bataryanın ilk 1.000 şarj döngüsünde hiçbir kayıp yaşamadığı belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bunlardan önce ise Çin’de otomobiller için 2.000 km menzil sunabilecek bir katı hal pili hücresinin geliştirilmesi ses getirmişti.  Günümüzde birçok elektrikli otomobil modeli oldukça iyi menzil değerleri sunuyor. Ancak bu bir başlangıç ve katı hal pilleri ile çok daha fazlası yolda bulunuyor. Lityum-iyon pillerden daha güvenli olan ve mevcut çözümlerden daha yüksek enerji depolayabilen bu yeni nesil pil teknolojisi, daha uzun süre kullanım süresi sağlıyor ve zorlu şartlara da çok daha dayanıklı.

Alanda devrim yaratması beklenen katı hal pilleri, lityum iyon pillerden birim alanda daha fazla enerji depolayabiliyor olmasıyla 1.000 km gibi menzilleri standart hale getiriyor. Hatta dün gündeme geldiği kadarıyla yeni nesil katı hal pilleriyle çok daha yüksek menziller elde edilebilecek. Çin merkezli Tailan New Energy firması, benzerlerinin iki katı enerji yoğunluğu sunan bir hücre geliştirdi. Bu spesifik olarak 720 Wh/kg enerji yoğunluğuna sahip olduğu açıklanan 120 Ah katı hal lityum metal hücre, aktarıldığı kadarıyla tam 2.000 km seviyesindeki menzilleri gerçeğe dönüştürecek.

CATL gelişmesi yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu