reklamı kapat

POPÜLER

CATL

CATL, 1.000 km menzil sunan elektrikli araç platformu hazırladı

Batarya üretimi konusunda dünyanın en büyük ismi konumunda bulunan Çinli dev CATL, bugün önemli bir gelişmeyle gündemde.

CATL, elektrikli otomobiller için yeni bir “CIIC (CATL Integrated Intelligent Chassis)” adı verilen platform üzerinde çalışıyor ve bu platformu taşıyan araçların tam 1.000 km menzil sunacağı aktarılıyor. Şu an aktif olarak testlerinin yapıldığı aktarılan platform, paylaşılan teknik bilgilere göre uygun şartlar altında 5 dakika hızlı şarj ile tam 300 km menzil getirebiliyor. Etkileyici bulunan ortalama tüketim özelinde 10.5 kWh / 100 km verisinin de açıklandığı platform, aktarıldığı kadarıyla sıfırın altındaki şartlarda 700 km menzil sunabiliyor. CATL, CIIC (CATL Integrated Intelligent Chassis) platformunu başka firmalar için hazırlıyor, bu platformu ticari olarak kullanacak ilk firmanın Çinli Hozon Auto olacağı açıklanıyor. Yakın zaman içerisinde Türkiye’ye de gelecek firma, bu platform üzerine kurulan bir aracı yüksek ihtimalle 2024’ün üçüncü ya da dördüncü çeyreğinde yollara çıkaracak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

CATL firmasını bundan önce gündemin üst sıralarına taşıyan ise duyurusu yapılan yeni bir batarya olmuştu. Bu spesifik olarak normal elektrikli otomobillere odaklanan batarya, firmanın verilere göre sadece 10 dakika şarj ile 400 km yol yapılmasını sağlayacak kadar enerji depolayabiliyor. “Shenxing” adı verilen bataryanın en son 2023’ün sonunda seri üretime alınması, 2024’ün başında ise satışı yapılan araçlara girmesi bekleniyordu. Dünyanın ilk 4C süper hızlı şarj temelli lityum demir fosfat bataryası olarak geçen Shenxing, elektrikli otomobil alan ve almayı düşünenlerde halen bulunan menzil endişesini tamamen ortadan kaldırabilecek inovasyonlar arasında yer alıyor.

Dev şirket Auto Shanghai’da ise 500 Wh/kg’a kadar enerji yoğunluğuna sahip “yoğunlaştırılmış batarya” ile karşımıza çıkmıştı. Bir tür yarı katı hal hücresini merkeze alan bu batarya, enerji yoğunluğu konusunda 350 Wh/kg’lık mevcut çözümleri çok ciddi şekilde geride bırakıyor. Karşılaştırmak adına Tesla’nın Model Y’sindeki gelişmiş 4680 pil hücreleri 244 Wh/kg değerine sahip. Bu spesifik olarak elektrikli uçaklar için geliştirilen yeni nesil batarya, aktarıldığı kadarıyla bir konsept de değildi.

CATL adımları yanında bu da ilginizi çekebilir: Sıvı soğutmalı OnePlus 11 Concept

İLGİLİ HABERLER