reklamı kapat

POPÜLER

Exynos / Snapdragon Samsung LOG Tasarım

Samsung’un “Snapdragon” harcamaları oldukça arttı

Samsung tarafının “Snapdragon” harcamaları oldukça artmış durumda. Firma işlemci konusunda büyük oranda dışa bağımlı kalıyor.

Samsung, uzun zamandır Exynos adını verdiği mobil işlemcileriyle hayatımızda yer alıyor. Hazırladığı Exynos işlemciler rakibi olduğu Snapdragon işlemcilere oranla her zaman bir seviye geride kalan ve bu konuda yıllardır çok eleştiriler alan şirket, en son oluşan olumsuz görüşü kırmak adına önümüzdeki dönemde Exynos’u kaldırarak “Dream Chip” adına geçiş yapabilir haberiyle ses getirmişti. Daha sonra ise bu resmi olarak yalanlanmış, Exynos adının kullanılmaya devam edileceği belirtilmişti. Şirketi bu konuda bugün gündeme getiren ise maliyetler oldu. Aktarıldığı kadarıyla şirketin 2023 yılında akıllı telefon işlemcilerine yani büyük oranda Snapdragon işlemciler üzerinden Qualcomm’a ödediği para 7 milyar dolara yaklaştı. Bunun 2019’a oranla tam yüzde 204’lük bir artış anlamına geldiği aktarılıyor, bu firma için elbette çok hoş görünmüyor. Maliyetleriyle beraber elbette satışları da artan ancak yine de dış masrafı hatırı sayılır oranda yüksek olan firma, bu yüzden halen Exynos işlemcileri masada tutmaya yani geliştirmeye devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız 2024’ün başında tanıtılacak Samsung Galaxy S24 serisi ise küresel olarak iki farklı işlemci taşıyacak. Söylendiği kadarıyla Galaxy S24 ve Galaxy S24 Plus, Türkiye dahil birçok pazarda detaylarına burada yer verdiğimiz Samsung Exynos 2400 işlemci üzerine kurulacak. Bu iki model birçok diğer pazarda ise Snapdragon 8 Gen 3 işlemci ile satılacak. Ailenin en iyisi Galaxy S24 Ultra ise Türkiye dahil satıldığı her pazarda Snapdragon 8 Gen 3 taşıyacak.

Samsung haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle