reklamı kapat

POPÜLER

Android Q Android Pie

Android Q işletim sistemi detaylandı; işte çok konuşulacak yeni özellikler

Bir sonraki ana sürüm Android Q için yeni bilgiler ortaya çıktı. XDA Developers tarafından bulunan detaylar, önemli yeniliklere işaret ediyor.

2018’de karşımıza Android Pie ile çıkan Google, 2019 içinse Android Q sürümünün hazırlıklarını yapıyor. İşte bu işletim sistemi için hazırlanan erken bir sürümü eline geçiren XDA Developers, işletim sistemi hakkında önemli bilgiler veriyor. Buna göre sürüm kesin olarak beklenen koyu arayüz modunu sunuyor. Biliyorsunuz güncel akıllı telefon modellerinin çoğunda OLED ekranlar yer alıyor. OLED ekranlarda her piksel tek tek kontrol edilebiliyor ve enerji harcanmadan siyah elde edilebiliyor. Bu yüzden büyük önem arz eden ve gece kullanımını kolaylaştıran koyu arayüz, yeni sürümde yerleşik olarak destekleniyor. Buna ek olarak sürümün gizliliğe de büyük önem verdiği belirtiliyor. Yeni sürümde uygulama izinlerinin tek tek görüntülenebildiği ve ayarlanabildiği söyleniyor. Konum takibini anlık olarak bildirim ekranında gösteren ve buradan takip yapan her uygulamayı gösteren Android Q, Samsung DeX benzeri bir masaüstü moduna da sahip. Şimdilik test edilmeyen özellik, telefonları monitöre bağlayarak bilgisayar benzeri deneyim getirecek gibi duruyor. Bunlara ek olarak birçok ufak detay da getirecek sürüm, aşağıda detaylandırdığımız Pie’dan daha yenilikçi olacak izlenimi yaratıyor.

Android Q Android Pie

Koyu arayüz

Google Android Pie halen birçok cihaza gelmiş değil

Hatırlamak adına yeni sürüm, arka plandaki uygulamaların kameraya erişmesini engelleyecek bir özellik / sınırlandırma barındırıyor. Bugün bazı zararlı uygulamalar siz farkına bile varmadan fotoğraf ve videonuzu çekerek internete gönderebiliyor. Android Pie uygulamaların bu tarz habersiz işler yapmasını engelliyor. Buna ek olarak işletim sistemi çentikli telefonlar için de bir adım atıyor. Google bünyesinde kamera ve sensörlerin yer aldığı bu çentikleri cihazlara yazılımsal olarak daha iyi entegre ediyor. Bu donanımsal çıkıntılar genel yazılım deneyimini de değiştiriyor. İşte bunu en iyi hale getirmeye çalıştığı söylenen şirket, çentikleri Android P ile yazılımsal olarak daha az dikkat çekecek hale gelecek gibi duruyor.

İlginizi Çekebilir

Hesaptan para çeken Android zararlısı