reklamı kapat

POPÜLER

Android Q
Android Q

Android telefonlara gelecek dikkat çekici iPhone özelliği

Android Pie’ın üzerine gelecek bir sonraki ana sürüm Android Q, telefonlara “deep press” olarak geçen yeni bir özellik getiriyor. İşte detaylar;

Google’ın uzun süredir üzerinde çalıştığı yeni mobil işletim sistemi Android Q, geçtiğimiz ay Beta 1 sürümüyle kullanıma çıkmıştı. Google Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL, Pixel 3 ya da Pixel 3 XL sahipleri tarafından indirilebilen yeni sürüm, önemli yenilikler getiriyor. Ortaya çıktığı kadarıyla Android Q işletim sistemiyle “deep press” adı verilen bir özellik de geliyor. Bu özellik direkt olarak iPhone’larda yer alan 3D Touch / Force Touch sistemine benziyor. İşletim sistemi tarafından yerleşik olarak sunulacak özellik, ekranların basınç hassasiyet altyapısını kullanıyor. Bu sayede örneğin uygulama simgelerine sert basılarak farklı menüler açılabiliyor ya da bağlantılara sert basarak anlık ön izleme yapılabiliyor. Gayet kullanışlı olan bu özellik, iPhone kullanıcılarının olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Bu arada belirtmek lazım bu özelliği hali hazırda yazılımsal olarak sunanlar bulunuyor. Ancak yerleşik destek herkes için pürüzsüz bir deneyim anlamına geliyor.

Android Q
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android Q hakkında diğer bildiklerimiz şöyle

Eski bilgiler ile harmanladığımız zaman Face ID benzeri üç boyutlu yüz tanıma sistemlerini yerleşik olarak destekleyecek işletim sistemi, güvenlik ve gizlilik konusunda kullanıcıları çok memnun edecek detaylar taşıyor. Örneğin işletim sistemi açılan uygulama kamera, mikrofon veya konum bilgisi kullanıyorsa bunu bildirim çubuğundan aktif olarak gösteriyor. Buna ek olarak artık verilen izinlerin sadece uygulama açıkken çalışması ayarlanabiliyor. Bu sayede konuma erişme izin verdiğinizi uygulama, isterseniz sadece aktif olarak kullanılırken konumunuzu takip edebiliyor.

Uygulamalara verilen ya da engellenen izinleri daha güzel bir arayüzde karşımıza getirecek denilen işletim sistemi, koyu arayüz modunu da sunuyor. Büyük önem arz eden ve gece kullanımını kolaylaştıran koyu arayüz, yeni sürümde yerleşik olarak destekleniyor. Yeni sürümde uygulama izinlerinin tek tek görüntülenebildiği ve ayarlanabildiği söyleniyor. Konum takibini anlık olarak bildirim ekranında gösteren ve buradan takip yapan her uygulamayı gösteren Android Q, Samsung DeX benzeri bir masaüstü moduna da sahip.

Uygulamaların istenmeyen şekilde öne çıkmasını da engelleyen yeni sürüm, katlanabilir akıllı telefonlar için geliştirilen özel arayüz altyapısını da beraberinde getiriyor. Bu altyapı Samsung Galaxy Fold ve Huawei Mate X için büyük önem arz ediyor. Uygulamaların belirli sistem ayarlarını kendi içerisinde gösterebildiği yeni işletim sistemi, kamera için dinamik derinlik sistemini de getiriyor.

Bu sayede üçüncü parti uygulamalar telefonların derinlik sensörlerine erişim sunabiliyor ve farklı bokeh efektleri oluşturabiliyor. AV1 ve HDR10+ kodeklerini taşıyan yeni sürüm, Wi-Fi için oyunlara ve konuşmalara odaklanan bir yüksek performans – düşük gecikme modu sunuyor. Yerleşik olarak ekran kaydı (Video) özelliğin bulunan sürüm, söylendiği kadarıyla kamera kalitesini genel olarak artırıyor.

İlginizi Çekebilir

Merak edilen telefonlardan