reklamı kapat

POPÜLER

Android Q Google

Android işletim sisteminin “hayat kurtaracak” yeni özelliği ortaya çıktı

Google‘ın 2.5 milyar cihazda aktif olarak kullanılan mobil işletim sistemi Android, yeni sürümüyle hayat kurtaracak bir özellik kazanacak.

Google, geçen hafta düzenlediği I/O 2019 kapsamında Android Q’nun son betasını ve yeni özelliklerini duyurdu. Bu yeni özelliklerin hepsine aşağıdaki haberimizden ulaşabilirsiniz. Ancak Google, I/O 2019 kapsamında elindekilerin hepsini göstermemiş gibi görünüyor. Çünkü XDA tarafından bulunduğu kadarıyla işletim sistemi içerisinde hayat kurtaracak bir özellik de yer alacak. Bu özellik açıklandığı kadarıyla direkt olarak trafik kazalarına odaklanıyor. Söylendiği kadarıyla yeni işletim sistemi trafik kazalarını algılayacak ve gerekli durumlarda güvenlik güçlerine haber verebilecek. Başta sadece Google’ın Pixel cihazlarına özel olacağı belirtilen bu özellik, daha sonra herkese açılabilir deniyor. Peki otomobil içindeki telefon kazaları nasıl algılayacak? Biliyorsunuz artık her Android telefon içerisinde çok gelişmiş sensörler yer alıyor. İşletim sisteminin bu sensör verilerine, mikrofon üzerinden ortam dinlemesine ve GPS verilerine bakarak kazaları rahatlıkla tespit edebileceği belirtiliyor. Özellikle hassas ivmeölçer ile ufak darbelerin bile algılanabileceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android işletim sistemi gelişmeye devam ediyor

Biliyorsunuz modern arabaların bir çoğunda otomatik kaza haber verme sistemleri yer alıyor. Ancak bu sistemi taşımayan milyonlarca araç bulunuyor. İşte bu araç sahipleri için çok güzel duran sistemin, son sürüm Android Q ile kullanıma çıkacağı tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir

Giyilebilir kişisel ışık sistemi